Gündem Haberleri

  Güdülen hükümet değiliz

  Hürriyet Haber
  03.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in istediği iddiaları Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kızdırdı. "Biz güdülen bir hükümet değiliz" diyen Erdoğan, atamayı kendilerinin yaptığını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu:

  "Ben bu haberleri okuyunca şaşırdım. Herhalde bir kısım medya bu atamaların nasıl yapıldığını bilmiyor. Biz güdülen bir hükümet değiliz. Yetkimizi sınırları içinde kullanırız."

  Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nun teklifinin Cumhurbaşkanınca onaylandığına dikkat çekerek, "Süreç budur, bunun dışında bir süreç yoktur" dedi ve şöyle devam etti:

  "Bilmenizi istiyorum, ben Harp Akademilerindeki toplantıda Cumhurbaşkanımıza ’Pazartesi günkü bakanlar kurulu toplantımızda kararımızı vereceğiz, öğleden sonra Milli Savunma Bakanımıza randevu verirseniz kendisini size göndereceğim’ dedim. Onlar da ’Uygundur’ dedi ve göndereceğimiz ismi söyledim. Ama Cumhurbaşkanımızla önce gelsin arka gelsin böyle bir gelişme olmamıştır. Süreç tümüyle bakanlar kurulu olarak yürüttüğümüz bir süreçtir."

  Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığından ’Vecdi beyin gelmesi gereksiz, kuryeyle gönderilirse uygundur’ haberi üzerine müsteşarımız kurye ile gönderdi. İşin aslı budur" diye konuştu. Erdoğan, Harp Akademilerindeki tören günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Büyükanıt atamasını konuştuğu iddialarını yalanlamadı. ANKARA

  Savaşın galibi olmayacak

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İsrail’in Lübnan ve Filistin’e saldırılarını değerlendirirken, "Bu adil olmayan bir savaş, kazananı da olmayacaktır" dedi. Erdoğan, bu savaşın terörü güçlendireceğini de söyledi. Erdoğan, dün Ortadoğu sorununu görüşmek üzere olağanüstü toplanacak İKÖ Zirvesi için Malezya’ya hareketinden önce Esenboğa’da düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki krizin derinleştiğini bildirdi. Zirveyi, barış için daha aktif bir tutum benimsemeye çağrılması noktasında son derece önemli bir platform olarak gördüğünü vurgulayan Erdoğan, cuma günü dönecek.

  Talimatı ben verdim

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Ordu’da fındık protestocularının kapattığı karayolunun trafiğe açılması talimatını kendisinin verdiğini açıkladı. Erdoğan, Ordu Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler’in de görevini yapmak yerine ters cevap verip rest çektiği için görevinden alındığını söyleyerek, Güler’in görevden alınmasını savundu. Bu sözleriyle Emniyet Müdürü Güler’in, AKP Milletvekili Enver Yılmaz ile tartıştığı için görevden alındığı haberlerini de doğrulamayan Erdoğan, Ordu’daki olaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

  "Medyayı anlamakta zorlanıyorum. Bir emniyet müdürünü ilgili bakanımız görevden alıyor. Bakıyorsunuz birileri avukat oluveriyor. Niye alındı acaba? Bir vali bir emniyet müdürüne talimt verecek ve valinini verdiği talimata emniyet müdürü tamamiyle ters cevapla rest çekecek. Ve bu emniyet müdürü orada duracak. Ve düşününce, araç kuyrukları bir taraftan Akçaabat’a dayanıyor, öbür taraftan Samsun’a dayanıyor. Bu talimatı veren benim. Bizzat aradım. Ve bu yol trafiğe açılacak dedim. Bu esnada iki kişi öldü. Trafik kapalıydı. İnsanlar hastaneye yetiştirilemedi, ambulansta öldüler. Düğünler iptal edildi. Ve yine olay aynen Diyarbakır’da olduğu gibi kadınlar, çocuklar yol ortasına konuldu. Ve bütün trafik kesildi. Sekiz saat-dokuz saat vatandaşı orada mağdur etmeye kimsenini hakkı var mı?

  Bunlar ihanet soruları

  GENELKURMAY Başkanlığı’nın yalanladığı ’PKK’yı dağdan indirme planı’ haberleriyle ilgili soru Başbakan Tayyip Erdoğan’ı kızdırdı. Erdoğan, "Bunlar ihanet soruları" diyerek şunları söyledi:

  "Bu sorular bir defa bu ülkeye ihanet sorularıdır. Ne demek plan ya, böyle saçmalık mı olur? Genelkurmay Başkanımıza soruyorsunuz. Size plan mı açıklayacak? Vardır mı diyecek? Bana soruyorsunuz, plan vardır mı diyeceğim?

  Size talimatını ilgili kurumlara verdiğimizi açıkladık. Hükümet olarak stratejiyi belirleriz; bunu istişare halinde yaparız. Sonra da noktayı koyarız, olay budur. ABD ve Irak yönetimi ile üçlü olarak çalışmalarımız sürdürülüyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı