Gündem Haberleri

  Güçlü reale karşı Brezilya’dan yeni önlem

  FT
  07.01.2011 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Realin yükselişin önüne geçmek isteyen Brezilya Merkez Bankası, yerel bankaların dolar cinsinden rezevlerinin munzam karşılık oranlarını yükseltti. Real bu hamlenin ardından dolar karşısında değer kaybetti.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

       

  Merkez Bankası, spekülatif işlemlerin önüne geçmek için reale karşı dolarla açık pozisyon alanların önüne geçmek için, benzer hareketleri devam ettireceğini de söyledi.

   

  Brezilya Merkez Bankası reale karşı 3 milyar dolar ve altında açık pozisyon alan yatırımcıların, yatırımlarının yüzde 60’na denk gelen mevduatı kendisine getirmesini istiyor. Bu önlem 4 Nisan itibariyle uygulamaya konulacak.

   

  Gelişmekte olan büyük ülkelerin para birimleriyle birlikte, real de son aylarda, gelişmiş ülkelerde düşük kazanç elde etmektense, gelişmekte olan piyasaları seçen yatırımcılar nedeniyle oldukça değerlendi.

   

  Bu durum, gelişmekte olan ülkelerin liderleri arasında endişelerin artmasına, rekabet avantajını kaybedeceklerine yönelik kaygıların baş göstermesine neden oldu.

   

  Gelişmekte olan ülkeler, para birimlerinin değerlenmesinin engellemek için birbiri ardına önlemler aldı ve bu durum küresel kur savaşları olarak adlandırılmaya başladı.

   

  Mayıs 2010’da dolar karşısında tarihinin en düşük seviyesini gördükten sonra yüzde 14 oranında değerlenen real, yüzde 0.4 oranında değer kaybetti.

   

  *Bu yazı Financial Times’ta “Brazil launches fresh currency controls” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı