Gündem Haberleri

  Güçlü kızlar, mutlu yarınlar için el ele verdiler

  Hürriyet Haber
  05.10.2015 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Kız çocuklarının maruz kaldığı eşitsizliklerle mücadele kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenecek olan, ‘Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’ 8 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek.

  Dünya genelinde milyonlarca kız çocuğunun karşı karşıya kaldığı eşitsizliklerle eğitim yoluyla mücadele edilebileceği noktasından hareketle, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Türkiye, Kanada ve Peru’nun girişimleriyle, '11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nün ilan edilmesinin 3. yıldönümünde, İstanbul büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  Güçlü kızlar, mutlu yarınlar için el ele verdiler

  Dünya Kız Çocukları Günü'ne dikkat çekmek, Türkiye'de kız çocuklarının eğitim konusunda yaşadığı sorunları ve eğitimin kız çocuklarının hayatında yarattığı değişimi ortaya koymak amacıyla Birleşmiş Milletler, Aydın Doğan Vakfı, UNFPA, UNICEF ve UN WOMEN tarafından bu yıl ilk kez, ‘Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı' düzenlenecek.

  Güçlü kızlar, mutlu yarınlar için el ele verdiler 'Hayalimiz, hayal kuran nesiller'


  8 Ekim Perşembe günü İstanbul'da Conrad Hotel'de, gerçekleştirilecek konferansın teması, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ olarak belirlendi. Kız çocuklarının eğitim yoluyla güçlenmesi konusunun masaya yatırılacağı bir platform olmayı amaçlayan konferansın katılımcıları arasında, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, UN WOMEN Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Solrun Gisladottir, UNFPA Türkiye Temsilcisi ve Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan Ülke Direktörü Karl Kulessa ile Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra yer alacak.

  Güçlü kızlar, mutlu yarınlar için el ele verdiler

  'BABA BENİ OKULA GÖNDER' FARK YARATTI

  Türkiye'de 2014 yılı sonu itibariyle, 11 milyonun üzerinde kız çocuğu bulunurken, 10-17 yaş aralığında kız çocuklarının sayısı ise 5 milyonu geçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı itibariyle 15 ilde kız çocuklarının orta öğretim (9.-12. sınıf) kayıt oranı, erkek çocuklarına kıyasla yüzde 3'ün altında. OECD'ye göre ise, 15-19 yaş aralığındaki kadınların yüzde 28'i ve 20-24 yaş aralığındaki kadınların yüzde 49'u eğitim, öğretim veya iş hayatında yer almıyor.

  1996'dan bu yana toplumun eğitim ve kültür düzeyini geliştirecek yatırımlar yapan ve bu tür faaliyetleri destekleyen Aydın Doğan Vakfı, 2005'ten günümüze devam eden, 'Baba Beni Okula Gönder Projesi’ni daha ileriye taşımayı hedefliyor. Proje kapsamında bugüne kadar, 33 kız öğrenci yurdu inşa edilirken, okulu olmayan 12 köye okul yapıldı, 10 binin üzerinde kız çocuğuna da burs verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı