Gündem Haberleri

  Güçlü İçişleri Bakanı ve terör müşteşarlığı

  Soner GÜREL Turan YILMAZ/ANKARA
  23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda şekillenen, önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu’nda kesin hatları oluşturulan terörle mücadeledeki yeni yapılanmanın ayrıntıları belli oldu.

  Yeni dönemde daha aktif konuma gelecek İçişleri Bakanlığı’nın hükümetteki konumu güçlendirilecek ve bakan ’Başbakan Yardımcılığını’ üstlenerek, TMYK başkanlığını da yürütecek. İçişleri Bakanlığı’nın, Genelkurmay ve MİT ile de görüşerek hazırladığı teklifte, bakanlık bünyesinde terörle mücadelenin koordinasyonuna yönelik üç seçenek öngörüldü. Buna göre, "İç Güvenlik Müsteşarlığı", "İç Güvenlik Genel Sekreterliği", ya da "İç Güvenlik Başkanlığı" adı altında yeni bir yapılanmaya gidilecek. Bu yeni yapılanma terörle mücadelede eşgüdüm, istihbarat havuzu oluşturma, strateji belirleme, geliştirme, bilgilendirme ve denetleme görevlerinin yanı sıra terör örgütlerine karşı halkı bilinçlendirme çalışmalarını da yürütecek. Dağa yeni çıkışları önlemenin yanı sıra dağdakilerin indirilmesine ağırlık verecek bu yapılanmada, güvenlik birimlerinin psikolojik harekat şubeleri de görev alacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün "müsteşarlık" düzeyine çıkarılması ve terörle mücadele eden tüm birimlerin burada üst düzeyde temsilci görevlendirmesi de düşünülüyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bu yeni yapılanmaya bağlanması, sınır güvenliği için ayrı bir müsteşarlık kurulması planlanıyor.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Irak’a Komşu Ülkeler İçişleri Bakanları Toplantısı" için dün Ürdün’ün başkenti Amman’a hareketinden önce yeni yapılanmayla ilgili çalışmayı dönüşünde açıklayacağını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı