Gündem Haberleri

  Güçlenen Türkiye Irak'ta etkisini artırıyor

  Dış Haberler
  06.01.2011 - 14:46 | Son Güncelleme:

  Osmanlı’nın parlak günlerinden bu yana hiç bu kadar güçlü olmayan Türkiye, sorunlar yaşayan Irak genelinde etkinliğini artırıyor. Kuzeyde hızla büyüyen şehirlerden, güneydeki Basra’ya kadar her yerde Türkiye’nin ağırlığı hissediliyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  ABD ve İran’ın rekabetinin yaşandığı bu bölgede Türkiye’nin yükselişi şu ana kadar çok büyük bir başarı örneği oldu. Türkiye Batı’nın gölgelerinden çıkıp çoğunlukla hırslı ve bağımsız bir dış politika geliştirdi.

   

  Türkiye’nin Kuzey Irak’taki etkisi İran’ın ülkenin geri kalanı üzerindeki etkisinden daha büyük ve geniş, ancak daha derin olduğu söylenemez. ABD Irak’ı işgal edip 4 bin 400 askerini burada kaybetmekle birlikte, Türkiye bugün çok daha kalıcı bir iz bırakıyor: kültür, eğitim ve iş ilişkileri üzerinden ortaya konan yumuşak güç.

   

  Türkiye’nin Irak’taki dört diplomatik misyonundan biri olan Basra Konsolosu Ali Rıza Özcoşkun, “İşin sırrı şu – biz burada büyük bir memnuniyetle karşılanıyoruz” dedi. Bir dönem Kuzey Irak’ı varlığı için bir tehdit olarak gören Türkiye’nin bugün güzel bir dostluğun temellerini attığı söylenebilir.

   

  Bu yıl göreve gelen Erbil Konsolosu Aydın Selcen ise, “Hiç kimse Irak’ı ya da bir Irak topraklarının bir kısmını kontrol altına almaya çalışmıyor. Ancak biz bu ülkeyle bütünleşme istiyoruz. Yollar, demiryolları, havaalanları, petrol ve doğalgaz boru hatları… Sınırın iki tarafından serbest şahıs ve mal akışı olacak” dedi.

   

  TÜRKİYE’NİN KALICI GÜCÜ
  Türkiye’deki ekonomik dinamizmi, “Osmanlı’nın görkemli günlerindeki gibi canlandı” ifadesi ile değerlendiren New York Times,  Türklerin Irak’ta ticari ve kültürel faaliyetlerle kalıcı bir etki yarattığını belirtti. Haberde, bölgede artan Türk yatırımlarının yanısıra, İbrahim Tatlıses’in oynadığı gayrimenkul şirketi reklamından, bölgedeki Türk okullarından ve Türk dizilerinin popülerliğinden söz edildi.

  NEDEN TATLISES
  Başta madencilik ve gayrimenkul olmak üzere bir çok alanda faaliyet gösteren Adel United şirketinin Iraklı Kürt Başkanı Rüştü Said, Türklerin yoğun olarak bölgede iş yapması ile ilgili olarak, “Bu henüz işin çok başı.

   

  Bütün dünya Irak üzerine savaşıyor. Onlar (Türkler) para için savaşıyor” yorumu yaptı. Rüştü Said, şirketinin gayrimenkul projesinde İbrahim Tatlıses’in rol oynamasını tercih ettiğini söyledi. Irak bugüne kadar 100 bin villa ve apartman dairesi inşa eden Said, “Irak’ta yer alan 11 projem için ilgi çekmek amacıyla Angelina Jolie, Arnold Schwarzenegger ya da Sylvester Stalone gibi dünya starlarını tercih edebilirdim ama ben bazı projelerime de ortak olan İbrahim Tatlıses’i tercih ettim” diye konuştu.

   

  Haberde ayrıca İbrahim Tatlıses’in oynadığı televizyon reklamında, “Villalar hazır, haydi gelin, gelin, gelin” dediği bilgisine yer verildi.

   

   

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı