Gündem Haberleri

  Güçlendirmemek kusur sayıldı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  07.12.2014 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Bayram Oteli davasıyla ilgili mahkeme kabul ederse emsal sayılabilecek bir karar çıktı. Otel sahibine verilen 11 yıl cezayı az bulan Yargıtay, binanın yönetmeliklere uygun hale getirilmemesi ve güçlendirmenin yapılmamasını ‘kusur’ olarak niteledi.

  VAN’da 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremde 24 kişinin hayatını kaybettiği Bayram Oteli davasıyla ilgili Yargıtay 12’nci Ceza Dairesi, otel sahibi Tevfik Bayram’a verilen 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasını, eksik ceza tayin edildiği gerekçesiyle bozdu. 5 sayfalık kararda, deprem bölgesi olan bölgede, ‘1964’te tekniğe ve mevzuata aykırı konut olarak inşa ettirilen ve 1969’dan beri otel olarak işletilen binanın eksikliklerinin bilinmesine rağmen güçlendirilmediği’ belirtildi.

  TADİLAT YAPILMIŞ AMA...

  Depremden bir yıl önce yapılan ve 1 milyonu aşkın rakama mal olan otelin tadilatıyla ilgili de şöyle denildi: “Tadilat otel binasının taşıyıcı sistemi değil, otelin iç ve dış dizaynı ile ilgili. Sanığın kusuru, ilk depremden sonra gerekli inceleme ve hasar tespiti yaptırmamak ve oteli kullanmaya devam etmekle sınır değil. Sanık, binayı 2007 Deprem Yönetmeliği’ne uygun hale getirmemesi, binanın taşıyıcı sisteminin güçlendirilmemesi sebebiyle de kusurlu.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı