GeriGündem Guardian'dan Türkiye'ye büyük suçlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Guardian'dan Türkiye'ye büyük suçlama

Guardian'dan Türkiye'ye büyük suçlama
refid:20828493 ilişkili resim dosyası

İngiltere'de yayın yapan Guardian gazetesi, Türkiye'nin, Suriyeli muhaliflere silah sevkıyatının koordine edilmesi için İstanbul'da bir komuta merkezi kurulmasına izin verdiğini öne sürdü.

Guardian, ismi açıklanmayan üç Arap ülkesindeki kaynaklara dayandırdığı haberinde, söz konusu merkezde çoğu Suriye vatandaşı 22 kişinin görev yapacağını bildirdi.

Gazete, bir muhabirinin bu ay içinde Türkiye sınırında silah transferine şahit olduğunu da iddia etti.

Muhabirin iddiasına göre, kıyafetlerinden Arap olduğu tahmin edilen beş kişi, Türkiye sınırındaki Suriye köyü Altima'daki bir polis karakoluna gelerek, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden gelen yaklaşık 50 koli tüfek ve mühimmatın yanı sıra tıbbi malzeme alarak ayrıldı.

Guardian muhabiri, yanlarında yüklü miktarda nakit para olan bu kişilere bölgedeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) liderleri tarafından büyük hürmet gösterildiğini iddia etti. Bu kişilerin, Şebiha milisi olduğu tahmin edilen iki rehineyi de beraberlerinde götürdükleri öne sürüldü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NYT'Yİ YALANLAMIŞTI
İngiliz gazetesinin iddiası, Türkiye'ye benzer suçlamalar yönelten bir New York Times haberinin ardından geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanan haberde, Suriyeli muhalif gruplara silah sevkıyatının, Türkiye'nin güneyinde faaliyet gösteren bir grup CIA ajanı tarafından organize edildiği öne sürülmüştü. Gazete, ABD'li ve Arap yetkililere dayandırdığı haberinde ayrıca, bu silahların finansmanının Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan tarafından karşılandığını iddia etmişti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, New York Times'ın ortaya attığı iddialarla ilgili, "Türkiye, Suriye dahil, komşusu olan ülkelere, silahlı unsurlar veya bu tarzda herhangi bir sevkıyatta bulunmamaktadır" diye konuşmuştu.

NYT'DEN TÜRKİYE-SURİYE-CIA ÜÇGENİNDE ŞOK İDDİA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle