Gündem Haberleri

  Guardian: Türkiye de Kandil Dağı’nı bombaladı

  Hürriyet Haber
  18.08.2006 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Guardian gazetesi, İran'dan sonra Türkiye’nin de Kandil Dağı’nda üstlenen PKK'yı bombaladığını yazdı.

  İngiliz Guardian gazetesinin Kandil Dağı’ndan geçtiği haberde, Türkiye ve İran’ın geride kalan son birkaç hafta içinde Irak sınırına tank, ağır silah ve asker yığdığını belirtti.

  Micheal Howard imzalı haberde, iki ülkenin sınıra yaptığı bu yığınağın, PKK kamplarına yönelik “koordineli” bir eylem gibi göründüğü ifade edildi.

  İran topçu birliklerinin dört gündür Kandil Dağı’nı bombaladığı bildirilen haberde, bu operasyon nedeniyle Kandil çevresindeki en az altı köyün boşaldığı ve bir kişinin de öldüğü aktarıldı. Haberde, bu köylerden kaçanların, Kandil’in arka yamaçlarına çadır kurdukları belirtildi.

  Bu çadır kamplarından birinde yaşadığı bildirilen Abdül Latif Muhammed, “PKK’nın buralarda olduğunu biliyoruz ama onlar dağlarda yaşıyor ve bu bombalar fakir köylülere zarar veriyor” dedi.

  “YEREL KAYNAKLARA GÖRE TÜRKİYE DE VURUYOR”

  Guardian gazetesi, yerel yetkililerin, Türkiye’nin de bölgeye çok sayıda topçu ateşi gerçekleştirdiğini söylediğini yazdı.

  İran’ın saldırılarında hedefin PKK kampları olduğu ifade edilen haberde, PKK’nın kardeş partisi PEJAK’ın, İran’a yönelik saldırılarını arttırdığı, bu saldırılarda Kürt kaynaklarına göre dün 8 İran askerinin öldürüldüğü belirtildi.

  “PKK IRAK’TA SİYASİ NEDENLERLE BULUNUYOR”

  Gazeteye konuşan ve adının Rüstem Cudi olduğu belirtilen bir PKK üyesi, Türkiye’deki ya da İran’daki saldırıların Irak’tan yürütülmediğini iddia etti.

  Cudi, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde üyelerinin bulunduğu, Irak’ta bulunma sebeplerinin ise “sadece siyasi işler” olduğunu öne sürdü. Cudi, PKK’nın Türkiye’de Kürt sorununa “barışçıl ve demokratik bir çözüm” aradığını iddia etti.

  Erbil’deki Kuzey Irak Bölgesel yönetimi sözcüsü Halid Salih de “Topçu ateşini kınıyoruz ve Irak Hükümeti’ni, komşularından egemenliğine saygı duymalarını talep etmeye çağırıyoruz” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı