Gündem Haberleri

  Guardian: Sudan nükleer kaçakçılığa karışmış olabilir

  A.A.
  05.01.2006 - 12:58 | Son Güncelleme:

  İngiliz The Guardian gazetesi, batılı bir istihbarat örgütüne göre, Sudan'ın, nükleer silah yapımında kullanılan malzeme kaçakçılığı yapmış olabileceğini yazdı.

  Habere göre, 11 Eylül saldırılarından 3 yıl önce, aralarında Sudan'ın da bulunduğu Afrika ülkelerine yüz milyonlarca sterlinlik teçhizat gönderildi. Bu malzemenin büyük bölümünün akıbeti bilinmiyor. Batılı bir istihbarat örgütünün raporuna göre, Sudan paravan şirketler ve üçüncü ülkeleri kullanarak, makine, cihaz ve yüksek teknoloji ithal etti. Malzemenin büyük bölümü, Sudan silah sanayiini aşan teçhizattı.

  Gazetenin haberinde, malzemenin Pakistan için alınmış olabileceği, El Kaide örgütüyle bağlantının da araştırıldığı, malzemenin Afganistan'da bulunamadığı belirtildi. Haberde ayrıca batılı ülkelerin istihbarat örgütlerinin, Hartum'da devlete ait bir işletmenin, Sudan'ın sözü edilen alımlarında öncü rol oynadığına, şirketin Tahran, Moskova, Sofya, İstanbul ve Pekin'de büroları bulunduğuna dair raporlar hazırladıkları kaydedildi. Haberde, malzemenin İran'a gönderilmiş olabileceği ifade edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı