Gündem Haberleri

  Guantanamo'da yeni intihar şüphesi

  Hürriyet Planet
  19.05.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

  ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde tutulan Afgan tutsaklardan birinin öldüğü bildirilirken, hapishane yetkilileri, tutsağın intihar ettiklerini düşündüklerini açıkladı.

  ABD Güney Komutanlığı Sözcüsü Bob Appin, Guantanamo'daki gardiyanların dün, İnayetullah adlı 37 yaşındaki tutsağı solunumu durmuş halde bulduklarını belirtti.

  Hayata döndürmek amacıyla suni teneffüs ve kalp masajı yapılan tutsağın kurtarılamadığını kaydeden Appin, bu kişinin intihar etmiş olabileceğini söyledi.
         
  ABD ordusundan yapılan açıklamada, otopsinin ardından kapsamlı bir soruşturma yürütüleceği belirtildi.
         
  Açıklamada, İnayetullah'ın, El Kaide terör operasyonlarının planlayıcısı olduğu ve Afganistan, İran, Pakistan ve Irak'tan gelen El Kaide militanlarının kaçırılması için evrak, barınak ve araç temin edilmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle Guantanamo'da tutulduğu kaydedildi.
         
  Eylül 2007'den beri Guantanamo'da tutulan İnayetullah, üste ölen 8. tutsak oldu.
         
  ABD'nin El Kaide terör örgütü ve Taliban ile bağlantılı kişileri tutmak amacıyla Küba'nın Guantanamo koyundaki Amerikan Donanma Üssü'nün kullanmaya başladığı Ocak 2002'den bu yana, 7 tutsak daha hayatını kaybetmişti.

  Daha önce ölen tutsaklardan 5'inin intihar ettiği, ikisinin doğal nedenlerden öldüğü belirtilmişti.
         
  ABD Başkanı Barack Obama, 2009'da göreve geldikten hemen sonra, insan hakları ihlalleri nedeniyle eleştirilen hapishaneyi kapatacağına söz vermesine rağmen, bu vaadini henüz yerine getiremedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı