Gündem Haberleri

  GSS(Genel Sağlık Sigortası) prim borcu sorgulama | GSS nedir?

  Hürriyet Haber
  19.10.2015 - 14:59 | Son Güncelleme:

  E-Devlet üzerinden GSS(Genel Sağlık Sigortası) prim borcunuzu online olarak sorgulayabilirsiniz. GSS nedir, kimleri kapsar? E-Devlet üzerinden GSS borç sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

  E-Devlet üzerinden GSS(Genel Sağlık Sigortası) prim borcunuzu online olarak kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

  E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?
  TC Kimlik Numaranız ile başvurduğunuz PTT Merkez Müdürlükleri veya yetkili şubelerden şifrenizi 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak GSS borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  GSS NEDİR?
  - GSS(Genel Sağlık Sigortası) sistemi, hükümet tarafından 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle başlatıldı. GSS herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailesinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen yeni bir sistemdir.
  - GSS olarak bildiğiniz Genel Sağlık Sigortasında borç sorgulama ekranına internet üzerinden ulaşıp borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Borcunuzu internetten üzerinden online olarak kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

  GSS(Genel Sağlık Sigortası) prim borcu sorgulama | GSS nedir
  GSS PRİM BORCU SORGULAMA İŞLEMLERİ
  - GSS borç sorgulamasını artık online olarak www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. İsteyen herkes E-Devlet şifresi ile borç sorgulaması yapabilir ve bilgilerine ulaşabilir.
  - Vatandaşlar GSS borç sorgulama işlemini internet üzerinden 2 farklı şekilde gerçekleştirmekteydi. Fakat şifresiz olarak yapılan online web tahsilat sistemi kullanıcılara kapatıldı. Bu yüzden hem GSS hem de diğer borç sorgulama işlemlerinizi E-Devlet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.
  - Bu işlemin yerine E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme uygulaması getirildi.
  GSS(GENEL SAĞLIK SİGORTASI) TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

  GSS KİMLERİ KAPSAR?
  -Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar
  -Kamu idarelerinde çalışanlar
  -Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar
  -İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler
  -Hizmet akdine tabi olanların veya kamu idarelerinde çalışanların veya köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayan kişileri kapsamaktadır.

  HANGİ DURUMLARDA GENEL SAĞLIK SİGORTASI YAPILIR?
  GSS(Genel Sağlık Sigortası)18 yaşını geçmiş kişilerin yaptırabileceği bir sigortadır. Sigorta fırsatlarından yararlanmak için kendi sigorta priminizi ödeyerek de sigortalı olabilirsiniz. Genel sağlık sigortası için ödeme yapmak isteyenler, E-Devlet sistemine giriş yaparak hem borç sorgulamanızı yapabilir hem de var olan borcunuzu kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.
  KREDİ KARTINIZ İLE ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

  Etiketler: e devlet , sgk , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı