GeriGündem Grup Yorum’un kurucusuna ‘hayranlardan’ telif dayağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  102
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grup Yorum’un kurucusuna ‘hayranlardan’ telif dayağı

Vücudunda kırıklar, başında ciddi travmalar oluşan Metin Kahraman, saldırılardan yılmayacağını söyledi. Grup Yorum ise dayak konusunda ‘Kınamıyoruz, kınamayacağız’ dedi.

Geçen 1 Eylül günü Gaziosmanpaşa’daki Küçükköy Eftelya Düğün Salonu’ndaki konser sonrasında, Grup Yorum’un kurucu ve eski üyelerinden Metin Kahraman, bir grup Grup Yorum fanatiği tarafından kaçırıldı, tartaklandı, dövüldü ve Taksim İlkyardım Hastanesi’nin önüne bırakıldı.

Dayağın nedeni olarak Metin Kahraman’ın MESAM’a başvurup Grup Yorum üyesi iken yaptığı bestelerin kendi adına kaydedilmesini istemesi gösterildi.

Grup Yorum ise bu eserlerin ‘kolektif’ olarak üretildiğini ve Metin Kahraman’a ait olmadığını savunuyor. Gruba göre Metin Kahraman, MESAM’a giderek onların eserlerini çalmaya kalkışmış, üstelik kendilerini hırsız yerine koymuştu. Bu tartışmayı duyan bir kısım Grup Yorum taraftarı da bu nedenle Metin Kahraman’ı herkesin gözü önünde feci şekilde dövmüştü.

BESTELERİM ONURUMDUR

Fanatik taraftarların daha da ileri gidebileceğinden ve Metin Kahraman’ın hayatından endişe eden Munzur Aydınlar Platformu, eğer özür dilenmezse Grup Yorum’u boykot edeceklerini açıkladı. Platform şimdi saldırıyı kınamak için imza topluyor.

Telefonda görüştüğümüz Metin Kahraman, yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘Korkuyorum, ama pes etmeyeceğim. 1 Eylül tarihinde onlarca kişinin gözü önünde kendisine Grup Yorum hayranı diyen bir grubun saldırısına uğradım. Gözüm morardı, vücudumda kırıklar oluştu, kafamda ciddi yaralanmalar meydana geldi. Daha fazlasını yapabileceklerine yönelik tehditler savurdular. Bunu yapanlar bu telif meselesini çözümsüzlüğe sürüklemek istiyorlar.’

Kahraman, kendisini dövenleri lanetlediğini söylerken ‘Maruz kaldığım insanlık dışı muameleye rağmen Grup Yorum’daki tarihimle ve Grup Yorum albümlerinde yer alan bestelerimle onur duymaya devam edeceğim’ dedi.

Grubun hayranlarıbölündü

Metin Kahraman’a yapılan saldırının ardından Grup Yorum taraftarları ikiye bölündü. Bir grup bu çirkin saldırının ‘devrimci ruh’a yakışmadığını, diğer bir grup ise ‘Metin Kahraman’ın bunu hak ettiğini’ savunuyor. Ancak istanbul.indymedia.org adresindeki tartışma platformunda kod adı ‘sansüre’ olan biri, tartışmayı tehlikeli bir boyuta çekti. Sansüre, Metin Kahraman ve kardeşi Kemal Kahraman’ın da olduğu 15 kişilik bir infaz listesi yayınladı. Listedeki Tuncay isimli kişinin karşısına ‘Öldü ne yazık ki, CEPHE adaletiyle değil ama’ diye yazmıştı. Sözü edilen Tuncay Akdoğan Grup Yorum’un eski üyelerinden biriydi. Geçen yıl kasım ayında Taksim’deki evinde, mum devrilmesi sonucu çıkan yangında ölmüştü.

Kınamıyoruz kınamayacağız

Konuyla ilgili ilk kez konuşan Grup Yorum Üyesi İnan Altın şunları söyledi: ‘Metin Kahraman bizden habersiz MESAM’a gitmiş bestelerin kendisine ait olduğunu söylemiş, bizi hırsızlıkla suçlamıştır. Onun grup üyesi olduğu sıralarda bestelerin kime ait olduğu yazılırmış. Ama biz son yıllarda Grup Yorum diye imza atmayı tercih ediyoruz. Çünkü bu şarkılar ideolojik, politik ve kültürel olarak Grup Yorum içinde üretilmiş şarkılardır. Hiç kimse birey olarak bu şarkıları üretemezdi. Metin Kahraman da üretmedi. O dönemde birinin adının yazılması gerektiği için bazılarına da onun adı yazıldı... Metin Kahraman’ın yapmaya çalıştığı yavuz hırsızlıktır. Kahraman’ın başına gelenlerden dolayı üzgün falan değiliz. O daha kötüsünü yapmıştır. Kınamıyoruz, kınamayacağız. Çünkü yapmaya çalıştığı düpedüz reklamdır. Meclis önünde soyunup, meşhur olmaya çalışan insanlardan farkı kalmamıştır.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle