Gündem Haberleri

  Gribin sırrı çözülüyor

  Hürriyet Haber
  03.12.2001 - 01:53 | Son Güncelleme:

  Amerikalı bilim adamları, tesadüf sonucu, gribin sırrını çözecek bir protein molekülü keşfetti. Bulunan protein, virüse karşı savaşan vücuttaki bağışıklık hücrelerini zehirliyor. Devrim niteliğindeki bu keşifle grip virüsünün genetik yapısının ortaya çıkarılabileceği ve etkili tedavi yöntemlerinin bulunabileceği belirtiliyor.

  Amerikan Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları ve Alerji Enstitüsü uzmanları, bağışıklık sisteminin ‘‘peptid’’ adı verilen küçük molekküllerle ilişkisi üzerinde araştırma yaparken, grip virüsünün ürettiği yeni bir proteinin varlığını fark ettiler. Daha önce grip virüsünün 10 protein molekülü ürettiği sanılıyordu. Yeni molekül, yine virus tarafından üretilen ve daha önce uzmanlar tarafından ‘‘artık’’ olarak düşünüldüğü için dikkate alınmayan kimyasallların içinde bulundu. Gizli protein molekülünün virüse karşı savaşan vücuttaki bağışıklık hücrelerini zehirlediği belirlendi. Şimdi bu proteinin gribin etkisinde nasıl bir rol oynadığı araştırılıyor. Bazı grip türleri orta şiddete etki gösterirken, 1918'de görülen İspanyol gribi gibi türler kitlesel ölümlere yol açabiliyor.

  Grip virüsü, vücutta bir hücreye girdikten sonra kısa sürede kendini kopyalamaya başlıyor ve diğer hücrelere yayılıyor.

  ‘‘Artık’’ ya da genetik süreçte ‘‘üretim hatası’’ olarak nitelenen moleküller de bu aşamada oluşuyor. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Dr. Jonathan Yewdell, ‘‘artık moleküller’’ üzerinde yürüttükleri araştırma sırasında yaptıkları keşfin, gribin sırlarının ortaya çıkarılması açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Yewdell, ‘‘Biz grip virüsünde 10 protein molekülü olduğunu biliyorduk. Gerçekte de bu molekülü aramıyorduk. Ancak fareler üzerindeki testlerde bağışıklık sisteminin, hastalıkta hiçbir rolü olmadığını sandığımız artık peptid'lere saldırdığını gördük. İleri testlerde bu artıklar arasında yeni bir protein molekülü bulduk’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı