GeriGündem Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer?

Gribe ne iyi gelir? Grip nasıl geçer?

Gribe ne iyi gelir sorusu, kış aylarının ve soğukların kendisini hissettirmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Soğukalgınlığı ya da diğer bir ifadeyle grip, soğuk havanın azizliğine uğrayan vatandaşların müzdarip olduğu konular arasında yer alıyor. Peki, bitkisel yöntemlerle çözüm üretmek isteyen vatandaşların araştırdığı gribe ne iyi gelir? İşte, alternatif tıp yöntemleri

Gribe iyi gelen bitkisel karışımlar, alternatif tıp yöntemleriyle bu işi çözmek isteyen vatandaşların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Hemen herkesin evinde bulunan kekik ile gribe iyi gelen çay hazırlamak mümkün olabilecek. 

Kekik çayı öksürüğe ve gribe karşı içilirdi. Yakın yüzyıllarda sindirim problemleri ve ciğer enfeksiyonları için popüler bir ilaç olarak nam saldı. 1. Dünya Savaşı’na kadar kekik yağı muharebe alanı antiseptiği olarak kullanıldı. Günümüzde bitki uzmanları kekiği öksürük, soğuk algınlığı, grip, bronşit ve astım için önerirler. Bu bitkiyi aynı zamanda sindirim problemleri için kullanırlar çünkü kekiğin mide ve bağırsak kaslarını yumuşatma etkisi vardır.

Kekik hem baharat hem de ilaç olarak kullanılan birkaç ıtırlı bitkiden biridir. Aromatik bileşenleri, bunlara aynı zamanda uçucu yağ adı verilir – kekik yapraklarının ve çiçeklerinin önemli olan bölümüdür. Kekiğin uçucu yağı öksürüğü iki açıdan rahatlatır. Kekik hem bir spazm önleyici hem de bir balgam sökücüdür. Yani bu bitki yalnızca öksürüğü azaltmakla kalmaz aynı zamanda bronşal balgamı temizlemeye de yardımcı olur. Kekikte bulunan birtakım uçucu yağlar (timol ve karvakrol-kekik yağı- gibi) aromatik özelliğe sahiptir.

Karvakrol üzerine yapılan çalışmaların çoğu karvakrol oranı yüksek bir yağ olan kekik otu (keklik otu) yağı üzerine yapılan araştırmalardan kaynağını alır. Karvakrol ve timol aynı zamanda kekiğin balgam sökücü bir etkiye sahip olmasını ve bakterileri, virüsleri ve mantarı önlemesini sağlayan bileşenlerdir. Laboratuar çalışmalarında gözlemlenen ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla soğuk algınlığına yol açan bakterilerin ve virüslerin çoğu kekik yağıyla önlenebilir.

Bazı klinik çalışmalar kekiğin öksürük ve üst solunum yolu enfeksiyonunda kullanımı üzerine yapılmıştır. Bir çalışmada kekikle çuha çiçeği yağı bronşitten muzdarip hastalar üzerinde beraber kullanılmış; kekik ürününü kullanan grubun plasebo grubuna göre daha az öksürdüğü gözlemlenmiştir. Ancak bu çalışmada kekik tek başına kullanılmadığı için çalışma sonucu nihai sonucu vermez.

ÇAY: 1 bardak sıcak suya 1 ya da 2 çay kaşığı taze ya da kuru kekik yaprağı ve çiçeği koyun ve günde 3 defa için

ALTERNATİF ÇAY: Bir çay kaşığı kurutulmuş kekik yaprağını bir bardak sıcak suya ekleyin. Bardağın üstünü kapatın ve böylece önemli uçucu yağların buharlaşmasını engelleyin. Süzün ve tatlandırmak için bal ekleyin. Bal, boğazın arkasını bir tabaka gibi kaplayarak kekiğin içindeki balgam sökücü özelliği pekiştirir. Öksürük için günde birkaç defa için.

UYARI: Kekik, özellikle de suya daldırılıp seyreltilmiş infüzyonu tüketildiğinde güvenlidir. Nadiren mide ekşimesi gözlenmiştir. Kekik yağının, tüm uçucu yağlar gibi, yüksek dozda ve sürekli kullanımından kaçınılmalıdır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle