GeriGündem Greenspan'dan ABD için deniz tükenebilir uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Greenspan'dan ABD için deniz tükenebilir uyarısı

Fed eski başkanı Alan Greenspan, ülkenin yakın zamanda yüksek borçlanma maliyetleri ile yüz yüze kalabileceğine ve mali politikada borçlanmayı azaltacak büyük bir değişim gerektiğine dikkat çekti.

Fed eski başkanı Alan Greenspan, ülkenin yakın zamanda yüksek borçlanma maliyetleri ile yüz yüze kalabileceğini belirterek mali politikada borçlanmayı azaltacak büyük bir değişim gerektiğini belirtti.

 

ABD'nin çok yüksek borçlanma kapasitesi bulunduğu yönündeki algının yanlış olduğunu söyleyen Greenspan, ABD’nin mevcut uzun vadeli tahvillerinin faizlerinin ülkenin borç sıkıntılarını maskelediğini kaydetti.

 

Wall Street Journal'da yayımlanan bir makalede Greenspan, "Uzun vadeli tahvil faizlerinde artış hiç beklenmedik şekilde hızlı gerçekleşebilir, 1979 ile 1980 arasında faiz oranları 4 ayda 4 puan artmıştı" ifadelerini kullandı.

 

Eski başkan, ABD ve birçok gelişmiş ülkenin mali politikada hızlı bir değişime ihtiyaç duyduğunu anlatırken, "Kademeli değişimler yeterli olmayacaktır" dedi.

 

1987 ile 2006 yılları arasında Fed'in başkanlığını yapan ve şu anda 84 yalında olan Greenspan, ayrıca ABD'nin tahvil satışlarını sınırlandırmasının sermaye piyasaları üzerindeki baskıları azaltacağı iddiasında da bulundu.

      

Yorumları Göster
Yorumları Gizle