Gündem Haberleri

  Greenpeace gemisi Antalya'ya geliyor

  A.A
  04.05.2010 - 16:27 | Son Güncelleme:

  Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in “Nükleersiz Türkiye” turu için Türkiye'de bulunan gemisi Greenpeace Rainbow Warrior, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü güneş enerjisi projelerine destek vermek için Antalya'ya gelecek.

  Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın 7 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da konuyla ilgili olarak gemide basın açıklaması yapacak. Greenpeace Rainbow Warrior 7–8 Mayıs tarihlerinde Antalya açıklarına demirleyecek. Vatandaşlar gemiyi ücretsiz gezebilecek.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Koordinatörü Erdem Armen de yazılı açıklamasında, bir süredir güneş enerjisiyle ilgili projeler yürüttüklerini, projelere ilgi ve desteğin büyük olduğunu ifade etti. Birçok sivil toplum örgütünün, çevreci kuruluş ve vatandaşların güneş enerjisi projelerini merakla takip ettiğini belirten Armen, şunları kaydetti:
  “Greenpeace güneş enerjisi ile ilgili projelerin tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Greenpeace ve ekibinin Antalya'da olmalarından büyük mutluluk duyacağız. Uğrama noktalarında olmadığı halde Büyükşehir Belediyesi'nin yürütmüş olduğu güneş enerjisi projelerine destek vermek için Antalya'ya geleceklerini duyduğumuzda çok heyecanlandık.”

  “GEMİYLE UZUN SÜREDİR İRTİBATTAYIZ”

  Projenin Koordinatör Yardımcısı Engin Erarslan ise Greenpeace grubunun önemine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
  “Fosil yakıtların ve nükleer enerjinin kullanılmaması için çalışmalarda bulunan ekiple uzun süredir irtibattayız. Antalya'da yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya yönelik özendirici ve bilgilendirici çalışmalarımızı beğeniyle karşıladılar. Greenpeace ekibi Antalya'ya gelerek projelerimize destek vermek istediklerini belirtti. Bundan dolayı mutluyuz.”

  Antalya halkını gemiyi ziyaret etmeye davet eden Erarslan, Greenpeace Rainbow Warrior gemisi ile gezi konusunda bilgi almak için 249 54 60 nolu telefonun aranabileceğini söyledi.

  “DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

  Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker ise, Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli açısından Avrupa'da ikinci olduğunu belirterek, sahip olduğu 380 TWs'lik teknik güneş enerjisi potansiyelinin 42 nükleer reaktör ile 67 kömür santraline eşit olduğunu belirtti.

  Diker şu görüşleri dile getirdi:
  “Kirli enerji kaynaklarına mahkum değiliz. Hem yerel yönetimler, hem de o bölgelerde yaşayan halk, temiz enerji projelerinin kalkınmada kilit rol oynadığının günden güne daha fazla farkına varıyor. Biz de Greenpeace olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni ve Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ı güneş enerjisi projelerinden dolayı tebrik ediyor ve desteğimizin süreceğini belirtmekten mutluluk duyuyoruz.”

  Vatandaşlar, 7 Mayıs Cuma günü 12.00-17.00 ve 8 Mayıs Cumartesi günü 10.00–17.00 saatleri arasında Yat Limanı'ndan kaldırılacak 2 özel tekneyle Greenpeace Rainbow Warrior gemisini ücretsiz gezebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı