Gündem Haberleri

  Gözaltındaki 8 polis serbest

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA /Turan KOYUNCU / DHA
  28.02.2015 - 01:51 | Son Güncelleme:

  ANKARA Cumhuriyet Savcılığı’nca ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘illegal dinleme’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ iddialarıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eski Ankara Emniyet İstihbarattan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz’ın da aralarında bulunduğu 43 şüphelinin sorgusu, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam ediyor.

  Şüphelilere, 2009-2013 arasında Ankara Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yapılan dinlemeler soruldu. Eski Ankara Emniyet Müdürü ve şu an KOM Daire Başkanı Orhan Özdemir ile Ankara Ticaret Odası, Anadolu Ajansı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ÖSYM’de görevli bazı kişileri ‘neden dinledikleri’ sorulan şüpheliler, dinlemelerin mahkeme kararlarıyla yapıldığını söyledi. Emniyet’te sorgulamaları tamamlanan o dönem istihbaratın alt kadrolarında görevli 8 kişi, serbest bırakıldı. Eski Ankara Emniyet İstihbarattan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hami Güney ile İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güney’in de bulunduğu 11 kişi hakkında ise arama kararı çıkarıldı.

  İstihbaratçı müdüre tahliye

  SİİRT Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya, Şırnak Sulh Ceza Hâkimliği’ne yapılan itiraz sonucu, adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı. 6 ildeki eş zamanlı operasyonda Kaya ile birlikte 11 Emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 3’ü savcılıkça salıverilirken, 9 şüpheli mahkemeye çıkarılmıştı. Mahkeme, Kaya’yı tutuklarken, diğer 8 şüpheliyi serbest bırakmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı