Gündem Haberleri

  Gözaltında ölüm

  Hürriyet Haber
  22.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kavga ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve copla dövülen oto döşemecisi, polis aracında can verdi.

  BURSA'nın Beşyol Kavşağı'nda kavga ettiği gerekçesiyle Çevik Kuvvet Ekipleri tarafından gözaltına alınan İsmail Saydam, polis minibüsünde öldü. Yakınları, Saydam'ın polis tarafından coplanarak öldürüldüğünü iddia etti. Olay önceki akşam 21.00 sıralarında meydana geldi. Bazı gençlerin kavga ettikleri ihbarı üzerine bölgeye gelen polis, otomobil koltuk döşemecisi 1 çocuk babası 28 yaşındaki İsmail Saydam'ı gözaltına aldı, diğer kişiler ise kaçtı. Bir süre sonra polis ekibi, Saydam'ın fenalaştığını belirterek telsizle ambulans istedi. Ambulansta kalp masajı yapılan Saydam yaşama döndürülemedi.

  Copladılar

  Olay yerine geldiğinde 4 polis tarafından kendisinin de dövüldüğünü ileri süren kayınpeder Sait İnan, şöyle konuştu: ‘‘Düğüne gitmeye hazırlanıyorduk. Bizden önce dışarı çıkan damadım İsmail'in sokakta gözaltına alındığını gördüm. Sürekli olarak 'Ağabey, bırakın beni' diyordu. Müdahale edince polis beni de yumrukladı. İsmail'i arka koltuğa aldılar ve copla vurmaya başladılar. Daha sonra da damadımın cesedini araçtan indirdiler.’’

  İfadeleri alındı

  Bursa Emniyet Müdürlüğü Ağır Suçlar Bürosu, gözaltında ölümle ilgili olarak polis memurları Taner Kumru, Şevket Asa, Tural Sönmez ve Halil İbrahim Özde'nin ifadesine başvurdu. Polis memurlarının dayak iddiasını kabul etmedikleri, Saydam'ın fenalaşınca sadece yüzünü yıkadıkla-rını söyledikleri belirtildi. Ölüm nedeni otopsiyle belirlenecek olan Saydam'ın kavga ettiği kişilerin kim olduğu ise öğrenilemedi.

  Soruşturma başlatıldı

  GÖZALTINDA ölüm olayına savcılık el koydu. Soruşturmayı sürdüren Savcı Olcay Öner'in adliyede bazı polislere, ‘‘Ben polis çocuğuyum. Polisleri korumak isterim. Ancak öyle şeyler geliyor ki benim bile yapacağım bir şey kalmıyor’’ dediği duyuldu.

  Polislerden davacı oldular

  Düğüne gitmeye hazırlanırken, eşinin ölüm haberini alan Sıdıka Saydam (oturan) sinir krizleri geçirdi. Babası Sait ve kızkardeşi Elif İnan'la savcılığa başvuran genç kadın, kocasının ölümünden görevli polisleri sorumlu tuttu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı