Gündem Haberleri

  Gözaltında doktor raporuna yeni düzenleme

  Hürriyet Haber
  22.10.2003 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, gözaltına alınanlara verilecek doktor raporunun bir örneğinin ''gözaltı biriminde muhafaza edilmesini'' öngören yönetmelik hükmünün iptal edilmesi gerektiğini işaret etti.

  Türk Tabipleri Birliği, Adalet ve İçişleri bakanlığınca çıkarılan ve 1 Ekim 1998 tarihinde yürürlüğü giren ''Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği''nin bazı maddelerinin iptal istemiyle dava açtı.
    
  Danıştay 10. Dairesi, söz konusu yönetmeliğin iptali istenen bazı maddelerinde daha sonra değişiklik yapıldığı için, ''karar vermeye yer olmadığına'', bazı maddeler için de iptal istemini reddetti.
    
  Bu kararın temyiz istemini görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, yönetmeliğin ''Sağlık Kontrolü'' başlığıyla düzenlenen 10. maddesinin bazı fıkralarının iptal isteminin reddine ilişkin kararı kısmen bozdu.
    
  Daire, söz konusu maddedeki gözaltına alınanlara verilecek doktor raporunun 4 nüsha halinde düzenlendikten sonra bu nüshalardan birinin ''gözaltı biriminde muhafaza edileceğine'' ilişkin hükmün iptal edilmesi gerektiğine işaret etti.
    
  Genel Kurul, doktor raporunun gözaltı biriminde muhafaza edilmesinin doktorun görevini yaparken, psikolojik baskı altında kalabileceğine dikkati çekti.
    
  Genel Kurul'un bozma kararı doğrultusunda 10. Daire, yeni bir karar verecek.
    
  Danıştay'ın iptal edilmesini istediği söz konusu fıkradaki doktor raporunun diğer nüshalarının ''sanık gözaltı biriminden çıkarken kendisine'', ''soruşturma dosyasına'' ve ''ilgili sağlık kuruluşunda saklanacağını'' hüküm altına alıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı