GeriGündem Gözaltılar gözdağıdır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gözaltılar gözdağıdır

Gözaltılar gözdağıdır
refid:23553030 ilişkili resim dosyası

Gezi Parkı protestolarından Başbakan Tayyip Erdoğan’ı sorumlu tutan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Yeni bir Türkiye var. Bundan sonra hiçbir iktidarın artık istediği gibi hareket edebileceğini düşünmüyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun Kanlıca’daki tesislerinde basın toplantısı düzenleyen Kocasakal, Gezi Parkı’yla ilgili 31 Mayıs-18 Haziran tarihleri arasında topladıkları verileri paylaştı, hukuki süreci değerlendirdi. Kocasakal şunları söyledi:

9 KİŞİYE KAYIP DİYEMİYORUZ

“İstanbul Barosu’na 16 bin 191 kişi müracaat etti. 882 kişi gözaltına alındı. 146 kayıp başvurusu var. 137’si bulundu. 9’unun ne olduğu belli değil. Geri bildirim olmadığı için kayıptır da diyemiyoruz. 6 kişi tutuklandı. İkisi avukat 30 ‘Duran Adam’ gözaltına alınıp serbest kaldı. Bu olayların arkasındaki kişi bana göre başbakan. Sayın başbakan bu süreçte en çok ‘Benim polisim’ kelimesini kullandı. Niye senin polisin? Demokrasilerde polis siyasi iktidarın değil devletin polisidir. Polis şu an her yerde yuhalanıyor. Polisle vatandaşı karşı karşıya getirmek çok daha tehlikeli olur. Gözaltına alınanların büyük bölümüne ‘Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na Muhalefet’ suçundan işlem yapıldı. Tam bir cadı avının başlatılacağı çok net görülüyor. Hatta başlatıldı. Bunun amacı yurttaşlara gözdağı vermek. Bir kişinin marjinal olması onun illegal olduğu anlamına gelmez. İnsanların bir siyasi iktidarı sevmemesi, gitmesini istemesi hükümeti yıkmaya teşebbüs değildir. Demokrasilerde sandık herşey değildir. Milli irade kavramını en çok kullanan Hitler ve Musollini’dir. Milli irade bir toplamdır, bir bütündür. Yüzde 51 milli iradeyse, yüzde 49 yok mudur?”
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle