Gündem Haberleri

  Göz damlası orucu bozar mı? İşte, merak edilen o açıklama

  Hürriyet Haber
  25.05.2017 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Göz damlası orucu bozar mı sorusu, her yıl ramazan ayında gündeme gelen konular arasında yer alıyor. Çeşitli göz hastalıkları dolayısıyla ilaç tedavisi almak zorunda kalan vatandaşlar, göz damlası orucu bozar mı sorusu ile hakkında detayları araştırdı. Peki, göz damlası orucu bozar mı? İşte, Ramazan ayının en çok merak edilen konusu hakkında detaylı bilgiler!

  Göz damlası orucu bozar mı konusu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, rahatsızlıkları dolayısıyla kullanmak zorunda oldukları damlanın oruçlarına bir etkisinin olup olmayacağını merak etmeye başladı. Göz damlası orucu bozar mı sorusu ile konuya açıklık getirmek isteyen vatandaşlar, ibadetlerinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için konuyu etraflıca araştırdı. Peki, göz damlası orucu bozar mı? İşte, detaylı bilgiler!

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Uzman göz doktorlarından aldığı bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20'si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısım gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısım gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, yukardaki bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz.

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı