Gündem Haberleri

  Göz dalması nedir, gözümüz neden dalar?

  Hürriyet Haber
  17.05.2017 - 15:44 | Son Güncelleme:

  'Göz dalması'ile ilgili yıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş bir çok fikir olsa da en bilineni, 'gözüm daldı misafir gelecek' düşüncesidir. Aslında vücudumuzda bu olayın olmasına sebep veren bir çok etken bulunuyor. Peki Göz dalması nedir, gözümüz neden dalar? İşte bu sorunun cevabı

  Beynimiz o esnada başka görevlerle meşgul olduğundan gözlerimizi dinlenme moduna alıyor. Gözlerimiz açıkken hiçbir şeye bakmamak, diğer bir deyişle herhangi bir nesneye odaklanmadan öylece bakmak beynimiz için pek kolay bir şey değil. Fakat derin düşünceler içindeyken kimi zaman gözlerimiz de uzaklara doğru dalar ve o sırada hiçbir şeye gerçek anlamda bakmıyor oluruz. Bunun sebebi, başka düşüncelerle meşgul olan beynimizin tüm enerjisini yaptığı işleme harcıyor olması. Yani gözümüzün baktığı şeyleri, görme eylemine geçirebilecek işlem gücünü ortaya koyamıyor. 

  Bir şeye aktif olarak bakmadığımız o anlarda gözlerimiz de dinlenir. Zaten o anda size bakan birisinin gözünüzün daldığını anlamasının sebebi de bu. Gözlerimiz daldığında diğer duyularımız da dinlenme durumuna geçiyor diyebiliriz. 

  Çok uzaktaki bir şeye baktığımızda nasıl yakınımızda olan biteni aynı çerçeveye dâhil edemeyip eliyorsak, gözler daldığında da benzer bir şeyi tüm duyularımız için yapıyoruz. Görme duyumuz beynimiz için öncelikli verileri sağladığından, gözlerimiz dinlenme durumuna geçiş yaptığında çevremizdeki ses ve kokular da git gide uzaklaşıyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı