GeriGündem Görüşmeler 'kritik 3 alanda' yoğunlaştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  35
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görüşmeler 'kritik 3 alanda' yoğunlaştı

Görüşmeler 'kritik 3 alanda' yoğunlaştı
refid:22878094 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in özür dilemesi sürecinde olayın gelişimini anlattı.

İşte Davutoğlu'ndan İsrail'in özür dileme sürecinin ayrıntıları:

Süreç Kerry'nin ziyareti sırasında başladı. ABD'nin aracılığıyla yürütülmesi üzerinde duruldu. Davutoğlu Kerry ile 6 kez görüştü.


Her görüşmenin ardından Davutoğlu Baş bakan Erdoğan’a  bilgi verdi.

Önce format üzerinde mutabakata varıldı. Özür telefonu Obam'nın israil ziyaretinde gerçekleşecekti. Netanyahu Başbakan Erdoğan’ı Obama’nın yanından arayacaktı. Format buydu. Ardından kelimeler üzerinden müzakere başladı. Hem israil'in  'hangi kelimeleri kullanacağı’, hem de konuşmanın hangi senaryo üzerinden yürüyeceği yani konuların hangi sırayla ele alınacağı üzerinde duruldu.

ABD aracılığıyla bu 3 alandaki görüşmeler Başbakan’ın Danimarka, Hollanda gezisinde yoğunlaştı. Çünkü aynı tarihte de obama da İsrail'deydi. Davutoğlu Hollanda'da Başbakan’dan ayrılarak Polanya'ya geçti. Ancak Polonya ziyareti çok kısa sürdü. 15 dakikalık bir ziyaretin ardından acilen Türkiye’ye döndü. Çünkü kendisine metin üzerinde uzlaşmanın büyük ölçüde sağlandığı bildirildi.

Erdoğan Filistinlilerin onayını aldı

Dün gece yarısı saat 01.00'dan sonra Başbakan'ın Hollanda dönüşünün ardından Erdoğan ve Davutoğlu Amerikalıların ilettiği taslağı incelediler. Sabah 11.30'da yine ABD'liler aracılığıyla israil'e Türkiye'nin taslak metin üzerindeki mutabatakı iletildi. Bunun üzerine telefon konuşmasının  kaçta yapılacağı üzerinde çalışmaya başlandı.

Çalışmalar sürerken BaşbakanTayyip Erdoğan da bir telefon trafiğine başladı. Erdoğan önce Filistin'de iki tarafı yani El Fetih ve Hamas taraflarını aradı. Mahmut Abbas ve Halid Meşal ile görüştü. Durumu anlattı. Her iki tarafa da bilgi verdi. Ardından da Mısır Devlet Başkanı Mursi ve Katar Emiri'yle de benzer görüşmeler yaptı. Bu telefonların ardından da sıra asıl telefona geldi.

Nitekim saat 15.30 Başbakan Erdoğan'ın telefonu çaldı. Ahizenin öbür ucunda İsrail Başbakanı vardı. Netanyahu söze "Başkan Obama'da yanımda size bir merhaba demek istiyor" diye girdi. Obama'nın Erdoğan'ı selamlamasının ardından Netanyahu tekrar telefonu alarak daha önce üzerinde anlaşılan senaryo uyarınca söze başladı. Ziyareti sırasında başladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle