Gündem Haberleri

  Görüş almadınız erteleyin

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  27.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan, Meclis gündemindeki, Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayılarını artıran tasarıyla ile Anayasa Mahkemesi Uyum tasarısının çıkarılmasının ertelenmesini istedi. Gerçeker, iki tasarı konusunda da görüşlerinin alınmaması konusundaki rahatsızlığını da iletti. Yargıtay Başkanlar Kurulu da bugün tasarıyı değerlendirerek rapor hazırlayacak.

  Gerçeker, dün Başbakan Erdoğan’la bir araya geldi. Gerçeker, yargının hızlandırılması ve Anayasa Mahkemesi’nin Uyum Yasa tasarısına karşı hazırladıkları Başkanlar Kurulu Raporu’nu Erdoğan’a sundu. Gerçeker, Anayasa Mahkemesi’ni “Süper Temyiz Mahkemesi” haline getiren tasarının anayasaya aykırı olduğunu, mahkeme üye ve raportörlerine hukuki-mali üstünlük tanınmasının yargıda dengesizlik yaratacağını söyledi.

  İstinaflar haziranda

  Görüşmede, İstinaf Mahkemeleri’nin haziran ayı sonu itibarıyla faaliyete geçirileceği sözü verildi. Gerçeker, Erdoğan’a, “İstinaflara karşı çıkmadık. Yargıtay’ın iş yükünün azaltması konusunda alınacak herhangi bir tedbire de karşı değiliz” dedi.
  Gerçeker, gazetecilere yaptığı açıklamada ise, tasarı konusunda, “Görüşmede bana bir açıklama yapılmadı. ‘Sizin görüşünüz belli, sorsak da formalite olacak’ diye düşündüler” dedi. Gerçeker, bundan duydukları rahatsızlığı dile getirdiğini de vurguladı. Gerçeker, “Siz yargının siyasallaşma tehlikesine dikkat çekmiştiniz. Bu tasarı yargıyı siyasallaştırır mı?” sorusu üzerine, “Kamuoyunun kendisi takdir etsin” yanıtı verdi. Gerçeker şöyle dedi:

  Dünyada böylesi yok

  “İş yükünün daire sayısının artırılmasıyla çözülebileceğini düşünüyorlar. Bugün 6 daire kurarsınız yetmez, yarın 6 daire daha kurmanız gerekir. Dünyada bu kadar büyük bir yüksek mahkeme yok. Yargıtay, Avrupa’daki bütün Yargıtayların toplamından büyük hale getiriliyor. Sayın Başbakan’a anlattım bunların hepsini ve erteleme talebimizi değerlendirecek. ”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı