Gündem Haberleri

  Görünmeyen salgına dikkat!

  Hürriyet Haber
  18.12.2017 - 20:39 | Son Güncelleme:

  BBC Türkçe’nin haberine göre Hollandalı uzmanlar, yakın gelecekte çocuk ve gençlerin ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını açıkladı. Bunun nedeni ise uzun süre tablet, telefon ve televizyon ekranına bakılması, yeterince gün ışığında sokakta oynanmaması.

  Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Caroline Klaver’e göre, gün boyu telefon, tablet ya da kitaba yakından bakan çocukların doğal göz yapısı bozuluyor. Normalde yuvarlak olan göz bebekleri oval şekle dönüşüyor. Bunun sonucu da gözün arkasında ışığı yakalayan hücreler hasar görüyor. Hollandalı profesör, bunun “geri dönüşü olmayan bir süreç” olduğunu söylüyor. Klaver, “Bu hücreler kaybolursa kişi görme engelli olacak. Okuyamayacak, yüzleri tanıyamayacak” diyor.

  Uzmanlar, “görünmeyen bir salgın” dedikleri bu soruna karşı, “20 - 20 - 2 formülü”nü öneriyor. Bunun anlamı şu; “20 dakika boyunca kitap, tablet ya da telefona baktıktan sonra 20 saniye ara verip, gözünüzü dinlendirin. Günde en az 2 saat dışarı çıkın.”

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı