Gündem Haberleri

  Görmedim, duymadım söylemedim

  Hürriyet Haber
  17.05.2008 - 09:01 | Son Güncelleme:

  61. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" adlı filmi, festival sarayında gösterildi.

  CANNES'DA "ÜÇ MAYMUN" GECESİ

  Filmin galasına, başta yönetmen Ceylan, başrol oyuncuları Yavuz Bingöl,  Hatice Arslan, Ercan Kesal, Ahmet Rıfat Şungar, Cafer Köse, filmin  yapımcılığı ile dağıtımını üstlenen şirketin temsilcileri, Ebru Ceylan  ve filme katkısı bulunan diğer teknik ekip katıldı.

  Türk sinemacılar, festival sarayının girişine serilen kırmızı halıdan  geçerken yabancı basının ilgi odağı oldu. Sinema eleştirmenleri ve basına dün gösterilen film, sinema dünyasından  olumlu eleştiriler almıştı. 61. Cannes film festivali, 25 Mayıs'ta sona erecek.

  Yönetmen Ceylan, "Üç  Maymun" ile ilgili düzenlediği basın  toplantısında, filmin ismi ile ilgili bir soruya karşılık, "Hayatta, hepimiz bir şekilde üç maymunu oynuyoruz. Günlük hayatımızın birçok  durumunda bunu görmek mümkün. Bu ismi filme çok uygun bulduğumuz için  koyduk" dedi.

  "Üç maymunun, yani görmedim, duymadım, söylemedim durumunun günlük hayatta yaşandığını ve gerçeklerden kaçmaya çalışıldığını" belirten  Ceylan, "filmdeki karakterlerde bu yaklaşımların görüldüğünü" ifade etti.

  "Senaryonun yazılmasından sonra filmin sonuna kadar sürekli değişiklikler yapıldığını" anlatan Ceylan, "çekim esnasında, senaryoda  öngörülenin dışında sanatçının performansına göre alternatif çekimler de  yaptığını ve bunları daha sonra bunları değerlendirdiğini" söyledi.

  Ceylan, "Oyuncuların performansına bağlı olarak, bazen çekimler  öncesinde planladığımızdan daha farklı bir şey çıkabiliyor, bunları da  montaj aşamasında değerlendiriyoruz" dedi.

  Bir soru üzerine Ceylan, "siyasetle ve güncellikle de ilgilenmediğini, daha çok önem verdiği konunun hayatın içinde insanın heyecan, zaaf,  korku, sevinç gibi farklı duygularını yansıtmak olduğunu" ifade etti.

  Filmin başrol oyuncusu Yavuz Bingöl de "Ceylan'ın, oyuncuların doğaçlama  yeteneklerine önem verdiğini" belirterek, "bu filmdeki rolünün,  doğaçlamaya oldukça uygun olduğunu" söyledi.

  Filmde rol alan diğer oyunculardan, aynı zamanda senaryoya katkıda  bulunan Ercan Kesal da "filmin senaryosunun, oyuncuyu da özgür  kıldığını, filmin zenginliğinin altında da bunun yattığını" belirtti.

  "Ceylan'ın sessizliği çok fazla kullanan bir yönetmen olduğunu" kaydeden  Kesal, "amatör bir oyuncu olduğunu, esas mesleğinin doktorluk olduğunu"  ifade etti. Kesal, "Ceylan'ın gerçekçi ve hayatı anlatan doğal  anlatımının, kendisi gibi bir amatör oyuncunun bile bu rolü oynamasına  olanak sağladığını" söyledi.

  Basın toplantısına filmin oyuncularından Yavuz Bingöl, Hatice  Arslan, Ercan Kesal, Ahmet Rıfat Şungar, Cafer Köse ve filmin  yapımcılığı ile dağıtımını üstlenen şirketin temsilcileri, ayrıca  senaryoya önemli katkıda bulunan Ebru Ceylan katıldı.

  Ceylan'ın, bu akşam galada gösterilecek filmi, “küçük zaafların büyük  yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her  şeye rağmen bir arada kalma çabasını” anlatıyor.

  Filmle konusuyla ilgili basına dağıtılan bilgi notunda, “Altından  kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak için gerçeği  bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da  günümüz tabiriyle üç maymunu oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan  kaldırır mı” ifadesini kullanıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı