Gündem Haberleri

  Görmeden gitmeyiz

  Uğur ERGAN /ANKARA
  30.09.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

  Müzakere Çerçeve Belgesi’nin onaylanmasının son güne bırakılmasını değerlendiren Gül, belge netlik kazanmadan Lüksemburg’a gitmeyeceklerini söyledi. Türkiye’nin önünü tıkamaya çalışan Rumlar ise müzakerelerin başlaması halinde Gül’ün yapacağı konuşma metnini görmek istiyor.

  DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, dün düzenlediği basın toplantısında, ‘Müzakere Çerçeve Belgesi ile ilgili görüşlerimiz herkes tarafından biliniyor, çerçeve belgesini görmeden Lüksemburg’a gitmeyeceğiz’ dedi.

  Belgenin kabulünün 3 Ekim’deki AB dışişleri bakanları toplantısına kalmasını normal karşıladıklarını belirten Gül, bu derece önemli bir konunun dışişleri bakanları düzeyinde ele alınmasının doğal olduğunu kaydetti. Türkiye ile AB arasındaki katılım müzakerelerinin başlamasıyla ilgili ciddi problemlerle karşı karşıya olduklarını, ancak yoğun diplomasi trafiğinin devam ettiğini söyledi. Gül, Türkiye’nin asla kabul edemeyeceği hususların AB tarafından iyi bilindiğini kaydetti. Başbakan Tayyip Erdoğan ise müzakerelerin başlamasıyla ilgili çok ciddi bir problemlerin olduğunu zannetmediğini belirterek, ‘Belki daha net bir hale getirelim, her tarafı memnun edelim diye düşünüyor olabilirler’ dedi.

  RUMLARDAN BİR TALEP DAHA

  Bu arada Müzakere sürecinin önüne sürekli engeller çıkartmaya çalışan Kıbrıs Rum Kesimi, taleplerine bir yenisini ekledi. Brüksel’den Ankara’ya ulaşan haberlere göre Rumlar, 3 Ekim’de müzakerelerin başlaması halinde Gül’ün yapacağı konuşmanın metnini görmek istiyor.

  Bu talebin arkasında, Rum Kesimi’nin Gül’ün konuşmasında kendilerine yönelik sert eleştirilere karşı hazırlıklı olma hesabı yatıyor. Gül’ün konuşmasında, adada 24 Nisan 2004’teki referandumdan itibaren yaşanan süreçte, Kıbrıs Rum Kesimi’nin uzlaşmaz tutumuna yönelik ağır eleştiriler getirmesi bekleniyor. Gül konuşmasında, adada BM kapsamında kalıcı bir çözüm olmadığı sürece Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’ni tanımasının mümkün olmadığını hukuki gerekçeleriyle anlatacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı