GeriGündem Görme engellilere kütüphane
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görme engellilere kütüphane

KONYA’da görme engelli üniversite adayları, özürlüler için açılan kütüphanede Öğrence Seçme Sınavı’na (ÖSS) hazırlanıyor. Özel dershanelerin düzenlediği soru kitapçıkları, görme engellilerin kullandıkları Braille alfabesine dönüştürülerek kütüphaneye gelen öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Kütüphanede müfredata göre düzenlenmiş ders kitaplarının ses kayıtları da yer alıyor.

Bilgilerin CD’lerde sesli olarak da yer aldığı, Rauf Orbay Mahallesi’ndeki kütüphanede kabartma yazı ile yazılmış kitaplar da bulunuyor. Özellikle dershanelerde öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, Braille alfabesine dönüştürülerek kütüphaneye gelen öğrencilerin hizmetine sunuluyor. Görme engelli üniversite adayları kütüphanede ÖSS’ye hazırlanma imkanı buluyor.

Kütüphanede ayrıca 25 engellinin aynı anda dinleme cihazlarıyla güncel kitapları ve mevcut müfredatı takip etmelerine olanak sağlanıyor. Kütüphanede, ansiklopedik bilgilerin yanı sıra roman, hikaye, dini yayınlar ve Atatürk hakkında bilgiler içeren kitaplar da bulunuyor. Kütüphanede 2 bin sesli CD, bin 500 kaset, 7 bin kabartma yazılı kitap yer alıyor. Öğrenciler ayrıca kütüphanede, kendileri için hazırlanan özel düzeneklerde satranç da oynayabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle