Gündem Haberleri

  Görme engellilerden Bakan Akdağ'a tepki

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  17.05.2011 - 12:56 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ’de Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Muzaffer Eskin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın görme engelli Nurullah Mehmetoğlu’na söylediği sözlere tepki göstererek, tüm engellilerden özür dilemeye çağırdı.

  Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Muzaffer Eskin, yazılı bir açıklama yaparak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı kınadıklarını belirtti. Açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Batman’daki temesları sırasında, taşeron bir firmada asgari ücretle çalıştığını söyleyen ve durumunun düzeltilmesini isteyen görme engelli Nurullah Mehmetoğlu’na, "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz" diye çıkıştığını hatıratarak şöyle dedi:

  "Bu himayeciliğin, lütufçuluğun ve hak arama istemine karşı öfkeli ve tahammülsüz tutumun parlak bir örneğidir. Sayın Akdağ, görme engelli birinin yaşam standardını yükseltme talebini öfke ile karşılıyor, iş vermiş olmalarını bir hak değil de lütufmuş gibi gösteriyor. Bu tutum Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanına yakışmıyor. Kendimizi çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nde değil, Ortaçağ Avrupa’sının himayeci, lütufkar ortamında hissediyoruz. Sayın Akdağ, hak arama ve yaşam standardını yükseltme istemini görme engelli birine çok görüyor. Kendileri aldıkları 15- 20 bin TL’yi yetiremezken, görme engelli birinin asgari ücretle yetinmesini ve şükretmesini öneriyor. Altı Nokta Körler Derneği Denizli Şubesi olarak bu ilkel, himayeci, lütufçu ve ayrımcı tutumu şiddetle kınıyoruz. Sayın Recep Akdağ’ın temsil ettiği anlayışı Türkiye halkının vicdanına havale ediyor ve bakanın engelli kitlesinden özür dilemesini bekliyoruz."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı