Gündem Haberleri

  Görme engelliler sesle ‘görecek’

  (hurriyetim.com.tr)
  09.10.2003 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Yeni geliştirilen bir sistem sayesinde görme engelliler, çevrelerini sesle algılayabilecekler. Sistem, başın üzerine yerleştirilen bir kamera ve bilgisayardan oluşuyor. Kamera aracılığıyla tespit edilen nesneler, son derece gelişmiş ses dalgalarına çevrilerek engelliye iletiliyor. Sistemde her şeyin kendine özgü bir ‘‘ses’’i var.

  Philips firması tarafından geliştirilen yeni bir sistem, görme engelli kişilerin etraflarındaki eşyaları ‘‘sesle görmelerini’’ sağlıyor. Sistemde bulunan kamera, görüntüleri özel ses dalgalarına çevirerek kulaklara iletiyor. Sistemi bir haftadır kullanan doğuştan görme engelli Michelle Tomas, duvar ve kapıları algılayabildiğini, bir CD ile bilgisayar disketini birbirinden ayırabildiğini söylüyor.

  Hollanda'daki Philips Araştrma Laboratuvarları'nda Dr. Peter Meijer tarafından geliştirilen ‘‘vOICe’’ adlı sistem, başın üzerine yerleştirilen bir kamera, stereo kulaklıklar ve minik bir bilgisayardan oluşuyor.

  Sistem, kullanıcının önündeki nesnelerin görüntülerini, son derece gelişmiş ses dalgaları kullanarak bir tür ‘‘işitsel manzara’’ya dönüştürüyor. ‘‘vOICe’’u kullanan Mihelle Tomas izlenimlerini ‘‘Her şeyin kendine özgü bir sesi var. Sisteme alışınca ne olduğunu bilmek kolaylaşıyor’’ diyerek ifade ediyor.

  Sistemde daha parlak alanların sesi daha fazla, yükseklikler ise yüksek perdeden bir sesle ifade ediliyor. vOICe'da ayrıca renkleri tanıma özelliği de bulunuyor. Satış fiyatı 2500 dolar (3.4 milyar TL) olan sistemin yazılımı internetten ücretsiz yüklenebiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı