GeriGündem Görkemli Hayatım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görkemli Hayatım

İlk kez 23.Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterilen Görkemli Hayatım (American Splendor)sezonun en ilginç yapımlarından biri. Çizgi romancı Harvey Pekar'ın yaşamını beyazperdeye taşıyan filmin yönetmenleri Shari Springer Berman ve Robert Pulcini. Aktörlerin yer aldığı kurmaca bölümlerin yanısıra gerçek kişilerle yapılan söyleşilere ve animasyon bölümlere de yer verilen filmin, geçen yıl Sundance Film Festivali'nde beğeni topladığını, en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar'a aday gösterildiğini de hatırlatalım.

Görkemli Hayatım'a  esin kanyağı olan ve filmin söyleşi bölümlerinde de görünen Harvey Pekar, 1939 doğumlu. Bir hastanede dosyalama memuru olarak çalışan Pekar,  sıradan bir insan. Aslında hiç de görkemli olmayan bir hayat süren Pekar,  günün birinde yaşadıklarını çizgi roman haline getirmeye karar veriyor. Ve başlıyor yazıp çizmeye. Paker'in hayatına ilişkin yazdıkları aralarında Robert Crumb'ın da bulunduğu bir çok kişi tarafından  çiziliyor ve çok okunan bir çizgi roman serisi haline geliyor.

Filmin yönetmenliğini de üstlenen Shari Springer Berman ve Roert Pulcini senaryoyu Pekar'ın filmin özgün adı da olan American Splendor (Amerikan Görkemi) ile Joyce Brabner'ın Our Cancer Years adlı çizgi roman serilerine dayanarak yazmışlar.

FİLMİN KONUSU

Harvey yerel bir hastanede dosya memurudur. İş arkadaşlarıyla olan ilişkisi monoton yaşamında bir nebze olsun rahatlama sağlamaktadır. Konuşma konuları müzikten Amerikan kültürünün gerilemesine, bonbon şekerlerin yeni tadlarından, hayatın kendisine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Evde Harvey günlerini okuyarak, yazarak ve caz müziği dinleyerek geçirir. Dairesi binlerce kitap ve plakla doludur. Harvey, bir ıvır zıvır satışında, tebrik kartı sanatçısı ve müzik meraklısı olan Robert Crumb’la tanışır. Yıllar sonra, Crumb’ın yeraltı çizgi romanlarıyla uluslararası bir başarı yakalaması üzerine, çizgi romanların yetişkinler için geçerli bir sanat formu olabileceği fikri, Harvey’e kendine has bir çizgi romanı kaleme alması için ilham kaynağı olur.

American Splendor (Amerikan Görkemi) adını verdiği, işçi sınıfının ve tüm doğallığıyla kendisinin, duygusallıktan uzak, dürüst bir portresi olarak tasarladığı çizgi romanı, Harvey’e 80’ler boyunca kült seviyesine ulaşan bir ün kazandırır ve sonunda onu Delaware’de bir çizgi kitapevinin ortağı olan bunalımlı ve alaycı Joyce Brabner’e kadar götürür. Harvey, kült şöhretinin garip sonuçlarına, gerçek bir ruh ikizi olduğunu anladığı bu genç kadınla beraber katlanır… 

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmenler: Shari Springer Berman & Robert Pulcini
Senaryo: Shari Springer Berman & Robert Pulcini
Oynayanlar: Paul Giamatti, Hope Davis, Harvey Pekar
Resmi sitesi: http://www.americansplendormovie.com/main.html


Yorumları Göster
Yorumları Gizle