Gündem Haberleri

  Görkemle kutlansın

  Gizem KARAKIŞ / ANKARA
  17.04.2016 - 20:51 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 1. Dünya Savaşı sırasında Türk ordusunun İngiliz ordusunu yendiği Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü nedeniyle özel kutlamalar yapılması için ilgili kurumlara talimat yazısı gönderdi. Milli Eğitim Bakanlığı da büyük zafer için milli eğitim müdürlüklerinden görkemli kutlamalar istedi.  

  BAŞBAKANLIK’TAN Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kurumlara gönderilen genelge ile Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yıldönümü nedeniyle özel kutlama programı yapılması istendi.

  Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş imzası ile 24 Şubat’ta gönderilen talimatın yazısının Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı’na kadar ulaştırıldığı öğrenildi. Türkeş’in yazısında, “Kut’ül Amare (Kut) Zaferi, 1. Dünya Savaşı devam ederken, Türk ordusunun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterdiği büyük özveri, kahramanlık, yüksek sevk ve idarenin neticesinde 29 Nisan 1916 tarihinde gerçekleştirilen eşsiz bir zaferdir” ifadeleri kullanıldı. Tarihimizin Kut’ül Amare gibi şanlı sayfalarını yad etmek üzere, 100. yıl anma etkinliklerinin icra ve koordinasyonu vazifesi ile kendisinin görevlendirildiğini belirten Türkeş, yazısında, “29 Nisan 2016 tarihinde 100. yıldönümünü idrak edeceğimiz Kut’ül Amare (Kut) Zaferi anma etkinlikleri çerçevesinde, kurumlar tarafından planlanmış veya hazırlık safhasında olan faaliyetlerin ivedilikle bildirilmesini” istedi.

  1001 HATİM OKUMA PROGRAMI

  Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 10 Mart’ta İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği yazıda ise imam hatip ortaokulları ve anadolu imam hatip liselerinde zafer etkinliklerinin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılara yer verildi.

  Yazıda, “29 Nisan’ı içine alan hafta içerisinde uygulanması kararlaştırılan bir dizi faaliyet planlanmıştır. Faaliyetlerin, Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. yılına yaraşır nitelikte, canlı ve görkemli bir şekilde uygulanması” talimatı verildi. Yazıda, “Etkinlikler kapsamında imam hatip ortaokulları ve Anadolu imam hatip liselerinde her okul kendi adına şehitlerimiz için en az 1001 hatim okuma programı yapacaktır. Hatim duaları okulların uygulama mescitleri/tatbikat camilerinde imkanlar ölçüsünde okuldaki tüm öğrencilerin katılımıyla yapılacaktır. İllerde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde merkezi/tarihi camilerde il merkezlerinde bulunan bir Anadolu imam hatip lisesi öğrencileri tarafından şehitlerimiz için aşırlar ve mevlidi şerif okunacaktır” ifadeleri yer aldı. Okullarda ayrıca zafer ile ilgili resim sergilerinin açılması, kompozisyon yarışmalarının düzenlenmesi, şiir dinletilerinin yapılması, duvar gazetelerinin hazırlanması, okul dergileri çıkarılması, söyleşi, konferans, slayt gösterilerinin de yapılması istendi.

  Görkemle kutlansın

  ATATÜRK SEVGİSİ PULLARLADÜNYAYI DOLAŞACAK

  m BODRUM Ticaret Odası (BODTO), PTT A.Ş., Türkiye Filatelistler Derneği ve bir AVM’nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Atatürk konulu pul sergisi, dün Bodrum’da açıldı. Yaklaşık 600 tarihi pulun yer aldığı sergide TED Koleji’nde öğrenim gören 9’uncu sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Yasemin Akbaş ile kardeşi 10 yaşındaki Kiera Akbaş’ın Atatürk ve Çocuk Sevgisi adlı, 200 puldan oluşan koleksiyonu büyük ilgi gördü. Türkiye Filatelistler Derneği üyesi Muzaffer Arda, “Hedefimiz Atatürk sevgisini pullarla dünyaya anlatmak. Pullar tüm dünyayı dolaşıp buraya gelebiliyor” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı