GeriGündem Gorbaçov: ABD'nin de perestroykaya ihtiyacı var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gorbaçov: ABD'nin de perestroykaya ihtiyacı var

Gorbaçov: ABD'nin de perestroykaya ihtiyacı var
refid:3402102 ilişkili resim dosyası

Sovyetler Birliği'nde Komünist Parti Genel Sekreteri olarak göreve başladıktan sonra perestroyka (yeniden yapılanma) ve glasnot (açıklık) politikalarını uygulayan Mihail Gorbaçov, “ABD'nin de kendi perestroykasını yapması gerektiğini” söyledi.

Gorbaçov, bugün Londra'da “Liderler Londra Zirvesinde” başlıklı 2 günlük bir konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “bu fikri geçen yıl bir grup Amerikalıya söylediğini, onların da kendisini onayladığını” belirtti.
Dünyadaki birçok sorunun küresel düzeyde liderlik eksikliğinden kaynaklandığını belirten Gorbaçov, “Dünyanın yeni bir vizyona ve yeni politikalara ihtiyacı var. Farklı bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen hareketleri destekliyorum” dedi.


Demokrasi ve hoşgörünün hayati ilkeler olduğunu belirten Gorbaçov, ”Dünya diktatörlük ve hegemonyayı kabul etmeyecektir. Diyaloğa ihtiyacımız var” dedi.

Gorbaçov, dini fikirler açıklayan liderlerle ilgili bir soru üzerine, “Herkes dindar olmakta özgürdür ve buna liderler de dahildir. Ama bir lider, asla diğer dinlere ve diğer dinlerin inananlarına saygısızlık etmemelidir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle