Gündem Haberleri

  GOP’ta bir kaçak hastane

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dr. Hamza Bahat, Dr. Harun Bahat, Dr. Hülya Bahat ve Reşat Bahat adlı dört kardeş tarafından işletilen Gaziosmanpaşa Sultançiftliği'ndeki kaçak Bahat Hastanesi'nin yapımına bundan iki yıl önce başlandı.

  Hastane sahiplerinin elinde, resmi evrak olarak sadece inşaat izin ruhsatı bulunuyor. İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Doğan Uysal, Bahat Hastanesi yetkililerinin bugüne kadar müdürlüğe hiçbir başvuruda bulunmadıklarını söyledi. Hastanenin izinsiz olarak çalıştırıldığını tespit ettiklerini belirten Uysal, kapatma yazısının önceki gün Valilik makamına ve ilçedeki yetkililere iletildiğini söylüyor.

  Yaptığımız araştırmada, İl Sağlık Müdürlüğü'nden çıkan kapatma kararının, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı ve Gaziosmanpaşa Sağlık Grup Başkanlığı'na henüz ulaşmadığını tespit ettik. Kaymakamlık yetkilileri, karar ellerine ulaştığında derhal işleme koyacaklarını ve kaçak hastaneyi kapatacaklarını savundular.

  Hastane patronu ne diyor?

  Hastanenin yönetim kurulu başkanı olan Dr. Hamza Bahat, geri kalmış bir bölgeye büyük bir yatırım yaparak modern bir hastane açtıklarını söyledi. Hamza Bahat, iskan izni ve hastane ruhsatıyla ilgili sorumuza, ‘‘İnsanları tedavi eden binalar değil doktorlardır’’ diyerek karşılık verdi. Türkiye'de bürokrasinin çok yavaş işlediğinden yakınan Bahat, itfaiye müdürlüğüne ve sivil savunmaya yapılan başvunun sonuçlandırıldığını, önümüzdeki hafta İl Sağlık Müdürlüğü'ne izin için müracaat edeceklerini söyledi.

  İstanbul'da kurulduktan bir buçuk sene sonra ruhsat alan hastaneler olduğunu söyleyen Dr. Bahat, ‘‘Burada yapılan herşey, tıbba ve fenne uygundur. Hastanemizde İstanbul'un en iyi uzman doktorları çalışıyor’’ dedi. ‘‘Türkiye'de maalesef bürokrasi yavaş işliyor. Biz paramızı repoya yatırıp yan gelip yatmaktansa, geri kalmış bir bölgede böyle bir yatırım yaptık. Bu değerli bir hizmettir’’ diyen Hamza Bahat, hastanenin bu aşamada kapatılması halinde çalışanların ve hastaların mağdur edileceklerini öne sürdü.

  Bu arada kaçak hastanenin resmi evraklarının, dört doktor kardeşe ait olan ve bir ay önce boşaltılmış bulunan Bahat Sağlık Merkezi üzerinden yürütüldüğü ortaya çıktı. Tıbbi rapor, fatura, fiş gibi resmi evrakların eski klinikleri üzerinden işlem gördüğü, Hamza Bahat tarafından da doğrulandı.

  Hastane açmak kolay değil

  BİR hastanenin hizmete açılması için gereken ve Bahat kardeşler tarafından pek fazla önemsenmediği anlaşılan resmi işlem trafiği şu şekilde yapılıyor: Önce ilçe belediyesinden ‘‘Yapı Kullanım İzin Belgesi’’ yani iskanı almak zorundasınız. Diyelim ki bu izni aldınız ama öyle her binayı hastane mekanı olarak gösteremiyorsunuz. Bir binanın hastane olması için belirli yapı kurallarına uyması gerekiyor. Örneğin, merdiven genişlikleri 135 santim, hasta yatakları koridoru 2 metre olacak. Hastane olacak bina, Uluslararası Sağlık Örgütü'nce de kabul edilen bu mekan standardından bir santim az olamaz. Bunun denetimi ise bayındırlık il müdürlüğünce yapılıyor. Bayındırlık raporunu da alıp doğru il sağlık müdürlüğüne gidiyorsunuz. Bu müdürlük hastanelerden ve kendi bünyesinden birer ekip oluşturarak, binanın hasta kabul koşullarına uygun olup olmadığını, yeterli uzman ve yardımcı personel bulunup bulunmadığını bir raporla tespit edip il müdürüne veriyor. Müdürün onaylaması halinde evraklar, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne ulaştırılıyor. Bakanlık gerek görürse bir ekip de kendisi göndererek hastaneyi inceletebiliyor. İşte tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra bir sağlık kurumu hasta kabulüne başlayabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı