Gündem Haberleri

  Gönüllü çevre müfettişliği geliyor

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:  Çevre Bakanı Fevzi Aytekin gönüllü çevre müfettişliği için Çevre Kanunu'nda değişiklik öngören kanun taslağını önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na sunacağını söyledi.

  Aytekin Ankara dahil bazı illerde hava kirliliğinin belirlendiğini belirterek bunun nedeninin yerel yöneticilerin kaçak kömür girişini önleyememesi olduğunu söyledi.

  Yetkilileri uyarmak ve hassas davranmalarını sağlamak amacıyla valiliklere gönderilmek üzere önceki gün bir genelge yayınladığını hatırlatan Aytekin "Valilikler ve yerel yöneticiler kaçak kömürleri illerine sokmayacaklar ve yakılmasına mani olacaklar"dedi.

  Genelgede, egzoz gazı emisyonlarının kontrolü için denetimlerin artırılmasını istediklerini belirten Aytekin, hava kirliliği dahil her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi için yapılan denetimleri gönüllü çevre müfettişliği sistemi ile artıracaklarını söyledi.

  Aytekin, gönüllü çevre müfettişliği sisteminin kurulması için Çevre Kanunu'nun 12. maddesinde değişiklik yapılmasına dair kanun taslağını önümüzdeki Bakanlar Kurulu'na sunacağını bildirdi. Aytekin, şöyle devam etti:

  "Anayasa'nın 56. maddesinin ikinci fıkrasına göre çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir hükmü yer almaktadır. Çevre Kanunu'nun 3. maddesinin a bendinde ise çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesinin gerçek ve tüzel kişilerle vatandaşların görevi olduğu hükme bağlanmıştır. Söz konusu hükümler uyarınca çevre konusunda kişi bazında aktif katılımı sağlamak ve ülkemizde çevrenin sağlıklı bir yapıya kavuşturulabilmesi için az sayıdaki bakanlık personeli tarafından yürütülen denetim faaliyetlerin etkinliğini artırmak amacıyla gönüllü çevre müfettişliğine ilişkin düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır."

  Gökçek'e yanıt: 'Herkes haddini bilsin'

  Aytekin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in hava kirliliği konusunda bakanlığına yönelik 'herkes kendi işine baksın' eleştirisine de yanıt verdi.

  Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, herkesin haddini bilerek, sorumluluklarını idrak ederek, bu millet için çalışmasını isteyerek, "Başarısız olduğumuz konularda kendimizi ön plana çıkararak, suçlu aramayalım" dedi.

  Hava kirliliğindeki artışın inversiyondan kaynaklandığı yönündeki açıklamaları için "Biz , kömürlerimizi sağlıklı bir şekilde yakmayı beceremiyorsak, kalorifercilerimizi eğitmiyorsak en iyi kömür de olsa hava kirliliği olur" diyen Aytekin yöheticilere büyük sorumluluk düştüğünü belirtti:

  "Duyarlı olmak, bazı kurumları uyarmak bizim görevimiz. İnsanları daha sağlıklı bir ortamda yaşatmak biz yetkililerin görevi. Bu yüzden Başkan'ın tepki göstermesine gerek yok,çünkü onun görevi de bu. Eksiklikleri, noksanlıkları yetkililere iletmek başlıca sorumluluğumuzdur. Çocuklarımızı zehirli bir havada mıyaşatalım, büyütelim? O yüzden herkes haddini bilerek, sorumluluklarını idrak ederek, bu millet, memleket için çalışmalı. Hiçkimsenin kızmaya, gücenmeye hakkı yok. Başarısız olduğumuz konularda kendimizi ön plana çıkarmak için suçlu aramayalım."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı