GeriGündem Gölge Oyunu’na uluslararası ödül
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gölge Oyunu’na uluslararası ödül

Dünyanın en önemli ödüllerinden biri olarak nitelendirilen Unesco-Aschberg ödülünü, bu yıl ilk kez bir Türk bilim insanı aldı. Prof. Dr. Oğuzhan Özcan, 'Türk Gölge Oyununda Multimedia'nın İzleri' adlı çalışmasından dolayı, bu ödüle layık görüldü. Özcan, Unesco-Aschberg Fellowship unvanıyla ödüllendirildi.

Unesco-Aschberg Uluslararası jürisi, alanlarında dünya çapında çalışmalar yapmış sanatçıları belirleyerek, dünya kültürüne katkılarından dolayı ödüllendiriyor. Ödül sahibini uluslararası üne sahip araştırma merkezlerine davet ederek, üç ay süreyle Aschberg Fellowship onursal üyesi olarak ağırlıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim üyesi olan Özcan, aldığı onursal üyelik unvanını, Uluslararası Kukla Araştırmaları Enstitüsü'nde (Institut International de la Marionnette) kullanacak. Enstitü, Asya'dan Amerika'ya kukla ve gölge oyunu konusunda dünyanın en büyük arşivine sahip. Özcan, onursal üyeliği kapsamında enstitüde araştırmalar yapacak ve multimedia tasarımı konusunda dersler verecek.

YTÜ kurucu bölüm başkanı olan Özcan, Türkiye'nin ilk multimedia tasarım profesörü olma unvanına sahip. Uluslararası çapta başka başarıları da bulunuyor. Glasgow Stracylde Üniversitesi'nde dünyanın ilk multimedia doktoralarından birini yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi'nde dünyanın ilk internet müzelerinden birini kurdu.

Özcan'ın, başta Avrupa Topluluğu Europrix Multimedia jüri üyeliği olmak üzere pek çok uluslararası üyeliği var. Tokyo Interaktif Sanatlar Enstitüsü, Carnigie Mellon Üniversitesi gibi dünyanın ileri gelen üniversitelerinde ders veriyor, atölye çalışmaları yapıyor. Türkçe baskısı İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yapılan 'İnteraktif Media Tasarımı'nda Temel Adımlar' adlı kitabı bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle