GeriGündem Goldman hissedar davasıyla da darbe yedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Goldman hissedar davasıyla da darbe yedi

Goldman hissedar davasıyla da darbe yedi
refid:14545516 ilişkili resim dosyası

ABD sermaye piyasasını düzenleme organı (SEC) tarafından açılan dolandırıcılık davasıyla boğuşan ABD'li banka Goldman Sachs ve CEO'su Lloyd Blankfein, şimdi de bir hissedarı tarafından açılan davayla darbe aldı.

Goldman Sachs ve CEO'su Blankfein aleyhine, riskli işlemleriyle ilgili ayrıntıları saklayarak SEC tarafından hakkında dava açılması ve bunun da bankanın hisselerinde değer kaybını yaşatması nedeniyle bir hissedarı tarafından dava açıldı.

 

Pazartesi günü kurum aleyhine Manhattan Federal Mahkemesi'nde açılan davada, banka, riskli mortgage kredileri desteğiyle oluşturduğu Abaküs olarak bilinen teminatlandırılmış borç yükümlülükleriyle ilgili yanlış yönlendirme yapmakla suçlanıyor. Düzenleyici kurumlar ise Abaküs’ün para kaybetmek için tasarlandığını belirtiyor.

Dava dilekçesinde aynı zamanda, Goldman'ın, SEC'in geçtiğimiz Temmuz ayında gönderdiği bilgi notunu sakladığı suçlaması da yapılıyor. Bilgi notunda, Abaküs türev ürünüyle ilgili kamu davası açılması olasılığına karşı uyarı yapılıyordu.

ŞİŞEN HİSSELER DEĞER KAYBETTİ

Açılan davada, Goldman'ın yaptığı işlemlerinin hisse fiyatlarının şişmesine neden olduğuna da dikkat çekildi. Bankanın hisseleri, SEC'in açtığı dava sonrasında 16 Nisan'da yüzde 12.8 düşerek şirketin değerinin 12 milyar dolar azalmasına neden oldu.

Davayı açan Robbins Geller Rudman & Dowd LLP hukuk bürosunun ortaklarından Darren Robbins, "Mantıklı bir yatırımcının, böyle bir gelişme konusunda bilgi almak istemeyeceğini söylemenin hiç bir tutarlı tarafı bulunmuyor" dedi.

Robbins, davanın açılmasını isteyen bankanın hissedarı Ilene Richman adlı müvekkillerinin, "yapılanlardan büyük oranda olumsuz etkilendiğini" söyledi.

TOPLU DAVAYA DÖNEBİLİR

Robbins, bunun SEC'ten sonra Goldman aleyhine açılan menkul kıymet işlemleriyle bağlantılı ilk dolandırıcılık davası olduğunu ve toplu davaya dönüştürülmeye çalışıldığını söyledi. Hukuk uzmanları buna benzer davaların takip etmesini bekliyor.

Geçen hafta bankanın iki hissedarı daha mensup oldukları şirketler adında, Goldman yetkilileri ve yönetim kurulu aleyhine New York Eyalet Mahkemesi'nde dava açmış ve bu kişileri temsil görevlerini yerine getirememekle suçlamıştı. Benzer bir dava Pazartesi günü Manhattan Federal Mahkemesi'nde de açılmıştı.

CEO Blakfein ve Abaküs türev ürünü asıl ortaya çıkaran kişi olduğuna inanılan Başkan Yardımcısı Fabrice Tourre, bugün Senato alt komitesinde bu konuda ifade verecek. 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle