GeriGündem Goldman: Biz suçlu değiliz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Goldman: Biz suçlu değiliz

Küresel finans krizinde müşterilerini kendi çıkarlarına göre yönlendirmekle suçlanan ABD’li Goldman Sachs'ın yöneticileri, Salı günü Senato alt komitesinde verdikleri ifadede yanlış bir şey yapmadıkları konusunda ısrar etti.

Goldman CEO’su CEO Lloyd Blankfein, üç saatten daha uzun süren sorgulamada ilk sırada yer alırken, Senatörler bankanın iş modelini ve küresel mali krize sağladığı katkıyı ciddi şekilde eleştirdi.

Soruşturmada, Goldman’ın müşterileri mortgage kredilerine dayalı menkul kıymetlerle dolandırmakla suçlanan yetkilisi Fabrice Tourre da ilk kez halkın karşısına çıktı.

SİNİRLİ GÖRÜNDÜ

Normalde rahat tavırlarıyla bilinen Blankfein’in soruşturma sırasında sık sık sinirlendi ve Goldman için müşterilerin her şeyden önce geldiğini söyledi.

Blankfein öte yandan, bankaya, mortgage kredilerine dayalı menkul kıymetlere karşı pozisyon alma niyetlerini müşterilerine açıklamaları gerektiği yönündeki iddialara sert bir dille karşı çıktı.

Goldman’ın ifade verdiği kalabalık salonda gergin tavırlarıyla dikkat çeken Tourre, ABD sermaye piyasası düzenleme organı SEC’in dolandırıcılık olaylarına karıştığı yönündeki iddialarına “kesinlikle” karşı çıktığını belirtti.

Tourre, yatırımcıların konut piyasasının ileriki dönemde çökeceği yönünde pozisyon almalarını sağlayan Abaküs isimli teminatlandırılmış borç yükümlülükleri türev ürününü yaratmakla suçlanmıştı.

ZORLU SORGULAMA

Sorgulamayı yapan alt komiteye başkanlık eden Demokrat Senatör Carl Levin, “Goldman’ın toksik ve karmaşık finans ürünlerini kendi çıkarlarına göre kullanması, zehirli mortgage kredilerinin bütün finans sistemine yayılmasına neden oldu. Sistem tamamen çöktüğünde ise, Goldman bu durumdan büyük fayda sağladı” dedi.

Panelde, Wall Street’in en prestijli bankalarından biri olarak gösterilen Goldman’ın başarılı iş modeline acımasız eleştiriler yöneltildi. Demokrat Senatör Claire McCaskill, “Bir ganyan bayiinden farkınız yok. Las Vegas’taki bir ustabaşı bile sizden daha fazla dikkatli hareket eder” dedi.

Bu söylemler karşısında zaman zaman sinirlenen ve çileden çıkan Blankfein, Goldman’ın 2007’de mortgage piyasasında hiçbir zaman ‘net açık pozisyon’ları olmadığını yineledi.

YÖNETİCİLER KENDİNİ SAVUNDU

Levin ise, “Bütün belgeler sizin mortgage piyasasına karşı açık pozisyon aldığınızı gösteriyor. Büyük bir ihtimalle, siz konut piyasası çökerken para kazanan tek bankasınız. Kazandığınız para sizin için çok bir şey ifade etmeyebilir ancak kayıtlara bakıldığında 1 milyar dolar gibi bir tutarla karşılaşıyoruz” dedi.

Blankfein, soruşturma sırasında delil olarak gösterilen e-postaların piyasanın bir gün çökeceğine oynayan bireysel yatırımcılara ait olduğunu, Goldman’ın 2007’de, bahsi geçen 1 milyar doların yarısından bile daha az gelir elde ettiklerini söyledi.

Soruşturmanın bir diğer sanığı olan Goldman’ın mortgage işlemlerinden sorumlu biriminin eski Başkanı Daniel Sparks, komite tarafından toplanan sayfalarca belgenin Goldman tarafından herhangi bir yanlış yapılmış işlem olduğunu kanıtlayamadığını belirtti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle