GeriGündem Gölcük'te gurur günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gölcük'te gurur günü

Türk Deniz Kuvvetleri'nin caydırıcı gücünü artırmak amacıyla Gölcük Tersanesi'nde inşa ettiği, değişik ülkelerden satın aldığı firkateyn, denizaltı, hücumbot, mayın avlama ve diğer gemilerin donanmaya teslim töreninde, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı dünyaya barış mesajları verdi.

Dün Gölcük Deniz Üssü Poyraz Rıhtımı'nda düzenlenen gemi teslim törenine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Törende konuşan Demirel, ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri 2000'li yıllara, dünyanın en güçlü silahlı kuvvetleri olarak giriyor’’ dedi. Cumhurbaşkanı Demirel'e Gölcük Tersanesi'nde inşa edilecek Çanakkale Denizaltısı'nın kemeresine ilk kaynağı yaptıktan sonra, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Ersin Güler tarafından 'En büyük kaynakçı' sertifikası verildi.

BARIŞIN KORUNMASI İÇİN

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da ülkemizin tarih boyunca çıkar çatışmalarının yaşandığı bir bölge üzerinde bulunduğunu hatırlatarak, ‘‘Barışın en önemli unsuru caydırıcılıktır. Bu da eğitimli birliklere, modern harp araçları ile silah sistemlere sahip olmakla sağlanır’’ dedi.

Almanya'da yaptırılan Salih Reis, ABD'den alınan Gelibolu firkateynleri, Gölcük Tersanesi'nde inşa edilen Anafartalar Denizaltısı, Taşkızak Tersanesi'nde inşa edilen Kalkan hücumbotu, Fransa'dan alınan Erdemit, Enez, Erdek, Erdemli mayın avlama gemileri ile Rusya'dan alınan Söndüren 3 yangın söndürme botu Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu tarafından Donanma Komutanı Oramiral İlhami Erdil'e teslim edildi. Donanma Komutanı da bu gemileri, gemi komutanlarına teslim etti.

Oramiral Dervişoğlu, Değirmendere Açık Deniz Römorkörü ve Önder Liman Römorkörünü Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Alpkaya'ya, Taşkızak Tersanesi'nde İçişleri Bakanlığı için ilk defa yapılan 2 adet polis botunu da İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Yahya Gür'e teslim etti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle