Gündem Haberleri

  Gölcük klasörleri mahkemede

  Cem TURSUN / İSTANBUL, (DHA)
  13.01.2011 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada ele geçirildiği belirtilen 43 klasör mahkemeye gönderildi.

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu 196 tutuksuz sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

  DAVAYA 161 SANIK KATILDI

  İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan 7’inci duruşmaya eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında bulunduğu 161 sanık katıldı. Aralarında Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 35 sanık ise duruşmaya katılmadı.

  Mahkeme Başkanı Ömer Diken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan mahkemeye gönderilen evrakları okudu. Diken, Başsavcılık’tan gelen yazıda, 6 Aralık 2010 tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirildiği belirtilen 43 klasörün "Balyoz Harekat Planı", "Sakal, Çarşaf eylem planları", "Oraj, Suga harekat planları" ve Jandarma İstihbarat faaliyetlerini doğrudan ilgilendirdiği ve yeni delil niteliğinde olma özelliği taşıdı gerekçesiyle davayı yürüten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini bildirdi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen ve altında Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen imzasını taşıyan yazıda, "Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramada elde edilen ve yeni delilleri içerir 43 adet klasör mahkemenizce görülmekte olan davada değerlendirilmek üzere yazımız ekinde sunulmuştur" denildi. Mahkeme Başkanı Diken, 43 klasör belgenin en kısa sürede taranarak sanıklara ve avukatlarına dağıtılacağını belirtti.

  TRT SPİKERLERİ İDDİANAMEYİ OKUMAYA DEVAM EDİYOR

  968 sayfadan oluşan iddianamenin TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde görevli radyo spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kıra tarafından dönüşümlü olarak okunmasına başlanmıştı. Geçen duruşmada okunan 475’inci sayfanın ardından bugün kalınan yerden iddianamenin okunmasına devam ediliyor. 10. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, 968 sayfalık iddianamenin okunması için TRT Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak iki spikerin görevlendirilmesini istemişti. Bunun üzerine TRT İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde görevli radyo spikerleri Ömer Ersöz ve Hakan Kıra görevlendirilmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı