GeriGündem Gölcük gecesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gölcük gecesi

Türk Ordusu'nun eski iki güçlü komutanı, 22 Ocak 1997'de Gölcük'te yapılan ünlü paşalar toplantısıyla başlayan 28 Şubat ve sonrasını anlatıyor.

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Dervişoğlu.

Eski Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çevik Bir.

22 Ocak 1997 günü Gölcük'te bir araya gelen komutanlar, o gün neler konuştular? Hangi değerlendirmeyi yaptılar. Koydukları teşhis neydi?

Erbakan başbakanlıktan ayrılmasaydı, askerler ne yapacaktı? Erbakan'ın başbakanlıkta direnmesi ihtimaline karşı hazırlanan iki senaryo neydi?

Mesut Yılmaz başbakanken, bir konuşmasında türbana yeşil ışık yaktıktan sonra komutanlar, Milli Güvenlik Kurulu'nda kendisine ne sordular? Yılmaz daha sonra ne yaptı?

Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit, MGK'da ‘‘Fethullah Gülen bugüne kadar hiç ceza almamış'' dediği zaman Orgeneral Kıvrıkoğlu, Ecevit'in önüne hangi belgeyi koydu?

Askerler, Milli Güvenlik Kurulu'na katılan siviller hakkında neler düşünüyorlar? MGK toplantısına hiçbir hazırlık yapmadan gelen bakan var mıydı?

Komutanlar, 28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısı hakkında ne düşünüyorlar? Siviller, o toplantıda alınan kararlara karşı çıkabilirler miydi?

Orgeneral Çevik Bir, siyasi tarihe geçen ünlü ‘‘balans ayarı'' sözünü ettiği sırada neyi kastediyordu? Askerler, Güneydoğu'da bir köye giderken muhtardan hangi káğıdı alıyorlardı?

Ve 28 Şubat'ın eski komutanları, bugün demokrasi, insan hakları, Kürtçe televizyon gibi konularda neler düşünüyorlar?

Pazartesi gününden itibaren Hürriyet'teHaber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle