Gündem Haberleri

  Göktepe davasında bir tutuklama daha

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Metin Göktepe'yi gözaltında öldürmekten yargılanan 11 polisten biri hakkında daha tutuklama kararı verildi. Bu arada, adam öldürmekten yargılanan tutuksuz 5 polisin İçişleri Bakanlığı'nca görevlerine iade edildiği ortaya çıktı.

  Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmaya tutuklu sanıklar Seydi Battal Köse, Metin Küşat, Fedai Korkmaz, Saffet Hızarcı ve Şuayip Mutluer katıldı. Bu 5 sanığın cezalarının Yargıtay'ca bozulmasından sonra Afyon'da yapılan ikinci duruşmada İlhan Uçar ve Hür Yenidünya tanık olarak dinlendi.

  Tanıkların dinlenmesinden sonra mahkemeye gönderilen belgeler incelendi. İstanbul Valiliği'nden gönderilen yazıda tutuksuz sanıklardan Burhan Koç'un İstanbul'da, İlhan Sarıoğlu'nun Karabük'te, Selçuk Bayraktaroğlu ve Tuncay Uzun'un Van'da, Fikret Kayacan'ın da Tekirdağ'da görev başladıkları bildirildi.

  Tutuksuz sanık Murat Polat'ın da Bilecik 9'ncu Er Eğitim Alayı'nda askerliğini yaptığı belirtildi. Göktepe'nin avukatlarından Kamil Tekinsürek, adam öldürmekten yargılanan polis memurlarını göreve iade eden İçişleri Bakanlığ'nın suç işlediğini öne sürdü ve ‘‘İçişleri Bakanlığı'nın bu tutumu yargıya bir baskıdır’’ dedi.

  Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma ilamında cezalandırılması istenen polis memuru Murat Polat'ın gıyaben tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme Bilecik'te askerliğini yapan Polat'ın tutuklanarak Afyon Cezaevi'ne konulmasını istedi. Polat, yakalanırsa Göktepe davasında tutuklu sanık sayısı altıya yükselecek. Sanıkların tahliye istemlerini reddeden mahkeme bir önceki duruşmadaki kararına rağmen tanık polis Yalçın Aydeniz'in ifadesinin talimatla alınmasına karar vermesi tartışma yarattı. Göktepe avukatları, yargılanan Yalçın Aydeniz'in mahkemeye getirilmesi için geçen duruşmada ihzar çıkarıldığını, talimatla ifadesinin alınmayacağını savundular. Mahkeme duruşmayı 15 Ekim'e erteledi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı