Gündem Haberleri

  Gökteki ay-yıldız

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüm Türkiye'den izlenebilecek bir gökyüzü şenliği daha... Ay, Boğa Takımyıldızı'nın en parlak yıldızı olan Aldebaran'ı 22 Mart akşamı örtecek. Örtme öncesi, Türk bayrağının üzerindeki ay-yıldızı andıran bir görünüm oluşacak. Bu yüzyılın sonuna kadar Türkiye'den yalnızca 2 kez Ay-Aldebaran yakınlaşması gözlemlenebilecek ve 2015 yılına kadar bir daha yaşanmayacak.

  ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu Üyesi Tunç Tezel'den alınan bilgiye göre, Ay, Boğa Takımyıldızı'nın en parlak yıldızı olan Aldebaran'ı 1996 yılının sonundan beri her ay örtüyor. Bu örtmeler, bu yıl sonunda bitecek ve 2015 yılına kadar bir daha görülmeyecek. Bu yüzyılın sonuna kadar Türkiye'den yalnızca 2 Ay-Aldebaran yakınlaşması gözlemlenebilecek.

  Ay'ın Aldebaran'ın önüne geçmesi olarak da adlandırılan ve Türkiye'den de gözlemlenebilecek olan yakınlaşma, 22 Mart akşamı hava karardıktan sonra gerçekleşecek. Dikkatli bakılması halinde hilal evresindeki Ay'ın yakınında parlak bir yıldız görülecek. İşte bu yıldız, Ay'ın birkaç saat sonra önünden geçeceği Aldebaran. Herhangi bir dürbünle bakılması halinde çevrede birkaç sönük yıldız da görülecek. Bunlar da Boğa Takımyıldızı'nda bulunan Öküz kümesinin yıldızları. Ay-Aldebaran yakınlaşması, saat 21.00'de başlacak. Gökyüzünün en parlak yıldızı olan Aldebaran, Ay'ın örtebileceği en parlak yıldız. Ay'ın Aldebaran'ı örtmesinden önceki görünüm ise Türk Bayrağı'ndaki ay-yıldızı andıracak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı