GeriGündem Gökte süper sörf
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gökte süper sörf

ABD'de yeni geliştirilen bir uçak, 2000'li yıllarda havacılıkta devrim yaratacak.

‘HyperSoar’ isimli proje California'daki Lawrence Livermore Laboratuarı'nda çalışan Amerikalı mühendis Preston Carter'a ait. 500 yolcu kapasiteli uçak, sesten 10 kat daha süratli olacak ve saatte 10 bin km'nin üstünde hız yapabilecek. Uçak, San Francisco-Tokyo ve İstanbul Sydney gibi uzun mesafeleri 1.5 saatte alacak.

5 dakikada 40 km

‘HyperSoar’ diğer uçakların kullandığı pistlerden havalanabilecek. Ancak güçlü fırlatma sistemi sayesinde uçak, 5 dakikada 40 km yüksekliğe ulaşarak stratosfere çıkacak. Uçağın 60 km yüksekliğe ulaşmasının ardından fırlatma sistemi kapanacak ve uçak havada süzülerek yol almaya devam edecek.

Astronot yolcular

Uçak yerçekimsiz ortamda yol aldığından seyahat boyunca yolcular astronot kostümü giyecek. Uçağın süzülmeye başlamasının ardından yolcular ayağa kalkıp yerçekimsiz ortamda egzersiz yapabilecekler. Ancak bir süre sonra uçağın fırlatma sistemleri yeniden devreye gireceğinden yolcuların yerlerine dönmesi gerekecek.

Bugi-bugi uçak

Uçağın 60 km irtifadan 35 ile 40 km yüksekliğe düşmesinin ardından fırlatma sistemleri yeniden devreye girecek. HyperSoar'ın en fazla yüksekliğe ulaşmasıyla sistem yine kapanacak. Uçak yol boyunca bugi-bugi gibi iniş ve çıkışlar yaparak yol alacak. Fırlatma sistemi 1.5 saatlik yolculukta 25 kez devreye girecek.

20 yıl sonra

‘HyperSoar’ın üçte bir büyüklüğündeki bir prototipinin üç yıl içinde üretilmesi ve 500 milyon dolara malolması planlanıyor. Carter'in tahminine göre uçağın ticari kullanıma açılması içinde en az 20 yıl daha var. Proje gerçekleşirse zamana karşı yarışan devlet ve işadamları HyperSoar sayesinde büyük zaman tasarrufu yapabilecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle