Gündem Haberleri

  Göktaş: "İnternet Andıcı askeri yazım kurallarına uygundur"

  Serpil KIRKESER/İSTANBUL, (DHA)
  25.10.2011 - 12:38 | Son Güncelleme:

  İnternet Andıcı Davası’da sanık Albay Ziya İlker Göktaş, kendisinin de parafe ettiği İnternet Andıcı’nın askeri yazım kurallarına uygun olarak hazırlandığını belirtti.

  Sanık Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ise "Andıcın paraf edilen sayfaları askeri kurallara uygundur. Ancak andıcın ekleri askeri kurallara uygun bir belge değildir" dedi. Göktaş, "Komutanıma katılıyorum. Eklerinin de askeri yazım kurallarına uygun olması gerekir. Kurstan geldim yorgun olduğum için parafe ettiğim İnternet Andıcı belgesinin eklerini hiç kontrol etmedim. Hata yaptım. Yaptığım tek hata bu." diye konuştu.

  İrticayla Mücadele Eylem Planı Davasıyla birleştirilen İnternet Andıcı Davası’nın 41. duruşmasının görülmesine devam ediliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Albay Dursun Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneral Mehmet Eröz ve tümgeneral Hıfzı Çubuklu’nun da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Bu dava kapsamında tutuksuz yargılanan ikinci "Ergenekon" davasının tutuklu sanığı Hasan Ataman Yıldırım ile birlikte 6 tutuksuz sanık da hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı çıkarılan YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na atanan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ve Tümgeneral Mustafa Bakıcı ile kırmızı bülten ile aranmasına karar verilen Bedrettin Dalan’ın da aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanık ise duruşmaya gelmedi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese savunmasını tamamlayan Albay Ziya İlker Göktaş’ın çapraz sorgusu yapılacağını belirterek kürsüye çağırdı.

  "DURSUN ÇİÇEK ANDIÇA PARAF ATMAMI İSTEDİ"

  Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu, ’andıca kim paraf attırdı?" diye sordu. 2008 ve 2009 yılında Genelkurmay Bilgi Destek Dairesinde 2. Bilgi Destek Şube Müdürü olarak görev yaptığını söyleyen Göktaş, "Kurstan geldim. Dursun Çiçek andıca paraf atmamı istedi. Dursun Çiçek gayretli her işin ucundan tutan bir yapısı vardı. Benim onun yanına gitmem gerekirken o benim yanıma geldi. Andıça paraf attım. Andıç onaylanana kadar da görmedim" dedi.

  "DOĞU PERİNÇEK’İ TANIMIYORUM"

  Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, sanık Göktaş’a psikolojik harekat konusunda sorular yöneltti. Haşıloğlu, psikolojik harekatta dost, düşman neye göre belirlenir?" diye sordu. Bunun üzerine sanık Göktaş, "Herhalde bu bizim seviyemizde belirlenmez, Milli Güvenlik Kurulu seviyesinde belirlenir" dedi. Üye hakim Haşıloğlu’nun, "Ergenekon ismi verilen örgütle ilgili bir çalışma emri aldınız mı? Böyle bir çalışma yaptınız mı?" şeklindeki sorusuna, kesinlikle böyle bir emir almadığını söyledi. Birinci Ergenekon Davasının sanıklarından Doğu Perinçek ve Hikmet Çiçek’in, İnternet Andıcı davası ile ilişkisi olduğunun iddianamede geçtiğini belirten Haşıloğlu, sanık Göktaş’a bu isimleri tanıyıp tanımadığını ve özel ilişkileri olup olmadığını sordu. Sanık Göktaş ise tanımadığını ve özel bir görüşmesinin olmadığını söyledi.

  "İRTİCAYLA MÜCADELE EYLEM PLANI ASKERİ YAZIM KURALLARINA UYGUN ŞEKİLDE YAZILMAMIŞTIR"

  İrticayla Mücadele Eylem Planı’yla ilgili tutanak tuttuğunu hatırlatan üye hakim Haşıloğlu, ayrıntılı olarak sanık Göktaş’ın konuyu açıklamasını istedi. Göktaş, "Tümgeneral Mustafa Bakıcı sözde planı incelememizi istedi. Belge askeri yazım kurallarına uygun şekilde yazılmamıştır. Hala aynı görüşteyim. Bakıcı’nın talimatıyla böyle bir inceleme tutanağı hazırladık" dedi.

  "YAPTIĞIM TEK HATA"

  Üye hakim Haşıloğlu, ’Andıcın değerlendirmesini yapar mısınız, askeri prosedüre uyuyor mu?’ şeklindeki sorusuna Göktaş, ’Andıç şekil olarak askeri yazım kurallarıne ve usullerine uygundur" dedi. Bu sırada söz alan tutuklu sanık Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, andıcın paraf edilen sayfalarının askeri usullere uygun olduğunu, ancak andıcın eklerinin, ’başlık, gizlilik derecesi ve yazım kuralları’ konularında askeri usullere uygun olmadığını belirtti. Bu sözler üzerine Haşıloğu sanık Göktaş’a ’Andıcın eklerini gördün mü?’ diye sordu. Sanık Göktaş ise, andıcın eklerine bakmadığını söyledi. Bunun üzerine Üye hakim Haşıloğlu, "’O yaptıysa ben bilmiyorum, benim sorumluluğumda değil’ gibi savunma tarzı var. Eklerini görmeden parafe ettiğinizi söylüyorsunuz. Bu nasıl bir davranıştır?" dedi. Bunun üzerine Göktaş, "Yaptığım tek hata bu. Kurstan geldim. Andıca paraf atmamı isteyen Dursun Çiçek’e eklerini sormadım. ’Nerede bunun ekleri’ demedim. Paraf attım. Hata yaptım" diye konuştu. Göktaş’ın savunmasına ara veren mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı