Gündem Haberleri

  Göklerin yeni hakimi

  Ekonet
  03.05.2010 - 16:23 | Son Güncelleme:

  ABD’li havayolu şirketleri United ve Continental Airlines, bugün 3 milyar dolar değerinde hisse değişimi yaparak, dünyanın en büyük havayolu şirketini oluşturacak birleşme anlaşmasını imzaladı.

  Hem United hem de Continental’in yöneticilerinin, Pazar öğleden sonra bu anlaşmayı onayladıklarını belirtmişti.

   

  Yeni şirket, United’ın adını taşımaya devam edecek ve ofis olarak Chicago merkezli şirketin genel merkezi kullanılacak.   

   

  New York Şirketlerin, 3 milyar dolarlık hisse değişiminin önümüzdeki dört çeyrekte tamamlanması bekleniyor.

    

  United’ın şu anki CEO’su Glenn Tilton, birleşmenin ardından iki yıl boyunca yeni şirketin yönetim yetkisi olmayan başkanı olacak. Teksas merkezli Continental’ın şu anki CEO’su Jeff Smisek ise yeni şirketin de CEO’su olacak.

   

  İki şirketin güçlerini birleştirmesinin ardından, yeni şirketin ABD havacılık sektöründeki pazar payının yüzde 21’e, küresel havacılık sektöründeki pazar payınım ise yüzde 7’ye çıkması bekleniyor.

   

  Bu şekilde yeni şirket, küresel pazardaki payı yüzde 6 olan ABD’li havayolu şirketi Delta Airlines’ı da geride bırakacak.

   

  UÇUŞ ROTALARI ARTACAK

   

  United ve Continental’ın güçlerini birleştirmesi, iki şirketin yolcuları için yeni uçuş rotaları da getirecek. United, Continental’ın uçmadığı 100 şehre giderken, Continental de United’ın uçuş rotasında olmayan 136 şehir bulunuyor.

   

  Bu anlaşma aynı zamanda, havacılık sektöründe küresel kriz sürecinde ayakta kalmak adına atılan adımın bir diğer örneği olarak gösteriliyor. Zira, İngiliz havayolu şirketi British Airways, Air France-KLM ve Lufthansa gibi rakiplerinin gerisinde kalmamak adına, İspanyol havayolu şirketi İberia ile güçlerini birleştiriyor.

   

  Diğer yandan, United Airlines geçtiğimiz ay US Airways ile uzun bir süredir devam eden birleşme konuşmalarını sonlandırmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı