Gündem Haberleri

  Gökçek'ten sakız misillemesi

  Zeynep GÜRCANLI / ANKARA
  26.02.2011 - 20:49 | Son Güncelleme:

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün Türkiye'den ayrıldı. G-20 dönem başkanı sıfatıyla Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Sarkozy'yi Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara Vali Yardımcısı Celal Dinçer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emie ve öteki ilgililer uğurladı. Melih Gökçek'in dün uğurlama sırasında yaptığı bir şey ise dikkatlerden kaçmadı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı M.Gökçek, Sarkozy'i uğurlama protokolü sırasında sakız çiğnedi. Gökçek'in bu hareketi akıllara Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin daha önce Cumhurbaşkanı Gül'ün yanında sakız çiğnemesini hatırlattı./images/100/0x0/55eb11d5f018fbb8f8a90f28

  SARKOZY, GÜL’ÜN YANINDA SAKIZ ÇİĞNEMİŞTİ

  Sarkozy’nin Cumhurbaşkanı Gül’e yönelik olan ve Fransız basınını bile kızdıran tavrı, özellikle iki liderin Türk mevsimi etkinlikleri çerçevesinde katıldıkları bir sergi açılışı sırasında iyice ortaya çıkmıştı.

  Açılışa, planlanan saatten 10 dakika geç gelen Sarkozy, bir de tüm tören sırasında açıkça sakız çiğnemişti.

  GÖKÇEK'TEN SAKIZ AÇIKLAMASI

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Ankara'ya gelişi sırasında, uçaktan inerken “sakız çiğnediğini” belirterek, “Şahsen benim çok ağrıma gitti bu olay” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi Ankara'ya gelişi sırasında Esenboğa Havaalanı'nda karşılayan protokol üyeleri arasında yer aldığını hatırlatarak, “Bu sırada Sarkozy uçağın merdivenlerinden ağzında kocaman bir sakız çiğneyerek indi. İnerken bir ara durdu ve yine çiğnemeye devam etti, etrafı süzdü. Ondan sonra da aşağı indi” dedi.

  Gazetecilerin aprona alınmadıkları için bu olaya tanık olmadığını ifade eden Gökçek, “Muhabirler ve kameramanlar VIP salonunun dışında bekledikleri için bu anı göremediler. Orada biz protokol görevlileri olarak buna tanık olduk ve şahsen benim çok ağrıma gitti bu olay” diye konuştu.

  Sarkozy'nin daha önce Fransa'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de benzer bir saygısızlık yaptığını vurgulayan Gökçek, şunları kaydetti: “Ben de onu yolcu ederken, araban indiğinde, uçağa binerken, daha sonra da havaalanından gönderirken sakızı bir an olsun ağzımdan çıkarmadım. Birisinin buna cevap vermesi lazımdı. Ben de diplomatik olarak buna cevabı verdiğimi düşünüyorum. Hani 'tekabüliyet' diye bir şey vardır. Alındılarsa böyle kabul etsinler.”

  Olaya ilişkin görüntülerin ekranlara yansıdığını ve izleyen çok sayıda kişinin sosyal paylaşım sitesi “twitter” aracılığıyla kendisine destek verdiğini anlatan Melih Gökçek, “Her 100 kişiden 98'i yoğun teşekkür ve sevgide bulunuyor” dedi.

  TWITTER'DA SAKIZ AÇIKLAMASI

  Gökçek'in sakız çiğnemesi dün akşam Twitter'da da en çok konuşulan konulardan biriydi. Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Gökçek'e ''Gerçekten çiklet mi çiğnediniz Sarkozy karşısında? Çiğnedinizse o fark etti mi?'' diye sordu. Gökçek hemen yanıt verdi: Sanırım farketti. Umarım birkaç gün içinde Fransa'da ona sorarlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı