Gündem Haberleri

  Gökçek'e 'su' davası

  A.A.
  06.07.2007 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Ankara'nın su sıkıntısına çözüm bulmadıkları gerekçesiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan hakkında suç duyurusunda bulundu.

  TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, daha sonra yaptığı açıklamada, Melih Gökçek ve İhsan Fincan'ın Ankara'nın su sıkıntısını çözmek için şimdiye kadar hiçbir şey yapmadığını iddia ederek, Gökçek ve Fincan hakkında suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

  Bu konudaki sorumluların görevlerini yapmak yerine 150 milyon dolara alt-üst geçit, şehir içi otoyol yaptığını savunan Çetin, Ankara halkına karşı kurumsal suç işleyen sorumlular hakkında savcıları harekete geçmeye çağırdıklarını söyledi.

  Kanunlarla, şehirlerde su sorununu çözme konusunda belediyelerin görevlendirildiğini ifade eden Çetin, ASKİ ve büyükşehir yetkililerinin bu görevlerini yapmadıklarını öne sürdü.

  Anayasanın 56. maddesinde, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu belirtilerek, bunun anayasal görev olarak devlete verildiğini, devletin de bu görevin icra ve sorumluluğunu belediyeler ve onların görevli kuruluşlarına verdiğini anlatan Ali Çetin, ASKİ ve Büyükşehir belediyelerinin bu görevlerini de yapmadığını iddia etti.

  TÜDEF Genel Başkanı, “Bu nedenlerle TCK'nın 181., 185., 186. ve 257. maddeleri gereğince görevlerini yapmayan, görevini kötüye kullanan, ASKİ kanununa muhalefet ederek kurum paralarını yasaya aykırı olarak başka alanlarda kullanan ve Ankaralının sağlığını hiçe sayarak üstüne bir de 'zehirli sudan kim ishal olmuş' diye halkla, tüketiciyle dalga geçen görevliler hakkında suç duyurusunda bulunmak zarureti doğmuştur” diye konuştu.

  Kızılırmak suyu ile ilgili yeni tahlil çalışmalarının sürdüğünü, Kızılırmak suyunun içme ve kullanma suyu standartlarına, hatta ASKİ'nin yayınladığı standartlara aykırılığının ortaya çıkacağını savunan Çetin, sonuçları aldıktan sonra bu projenin durdurulması için yürütmenin durdurulması talebiyle dava açacaklarını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı