Gündem Haberleri

  Gökçek döneminde çalınmıştı... Başkan açıkladı: Koman heykeli böyle dönmüş

  AA
  04.01.2018 - 17:01 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, 2006'de Seğmenler Parkı'nan çalınan İlhan Koman heykelinin yerine konmasıyla ilgili konuştu: Ben mi hırsızlara müsaade etmişim çalın diye yerine konulmasına da müsaade edeceğim. Bu tip şeylerle böyle ufak tefek işlerle gündeme gelmeyi çok verimli görmüyorum.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, katıldığı bir televizyon programında çeşitli açıklamar yaptı. Tuna, Ankara'da 24 saat kesintisiz ulaşım kararı nedeniyle vatandaşlardan olumlu tepkiler aldıklarını ve ulaşımı sübvanse ettiklerini, 2018 yılında ulaşım fiyatlarına zam yapılmayacağını belirterek, "2018 yılı için ulaşımda bir fiyat artışına gitmeyeceğiz. Bilet ücretlerini artırmayacağız, aynı kalacak" açıklamasında bulundu.

  ANKAPARK

  ANKAPARK Projesi'nin başkent Ankara'nın turizmi ve ticareti açısından önemli bir proje olduğuna dikkati çeken Tuna, şöyle devam etti: "Uzun yıllardır devam eden proje. Mahkeme kararları nedeniyle iş uzamış. Proje yüzde 90'ın üzerinde tamamlanmış durumda ama hala yapılması gereken bazı işler var. Buranın işletilmesi de ayrı bir iş. Profesyonel bir iş bu, herkes bunu yapamaz. Bu projenin belediye personeliyle işletilmesi doğru değil. Şu an ANKAPARK'ın tahsis süresi 10 yıl ama kanun değişikliği ile bu sürenin en az 20-30 yıl olması lazım. Bu süre uzatılmazsa projenin verimliliği de ciddi ölçüde etkilenmiş olacak. Bu yönde bazı işletmecilerle görüşmelerimiz oldu ama henüz el sıkacak durumda değil. Çinliler de gündemde ama el sıkma durumu olmadı."

  7. CADDE REFERANDUMU

  Bahçeli 7. Cadde'nin trafiğe kapatılması yönünde Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile görüştüğünü bildiren Tuna şunları kaydetti: "Çankaya Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen ile görüştük. 'Referandumu siz yapın, ne çıkarsa o karara uyarız' dedim. Çankaya'da oturanlar da bizim vatandaşımız, benim vatandaşım. Bütün ihtiyaçlarını karşılamak da benim görevim. Sandıkta vatandaşımız bir başka partiye oy verdi diye ben ona düşman olabilir miyim? Bu seçmenin iradesine saygısızlık olmaz mı? Dolayısıyla bizim Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut gibi farklı partilerin belediye başkanları ile bir problemimiz olamaz. Belediyeler itişme kakışma yeri değildir, kavga yeri değildir. Hangi görüşten, kanaatten olursa olsun bütün görüş ve düşüncelerin uygun olanlarını el birliği ile gerçekleştiririz."

  KOMAN HEYKELİ

  Seğmenler Parkı'ndaki Koman heykeline ilişkin de Tuna, "Ben mi hırsızlara müsaade etmişim çalın diye yerine konulmasına da müsaade edeceğim. Bu tip şeylerle böyle ufak tefek işlerle gündeme gelmeyi çok verimli görmüyorum" ifadesini kullandı.

  GÖKÇEK DÖNEMİNDE ÇALINMIŞTI

  1992 yılında Ankara Seğmenler Parkı'na dikilen İlhan Koman heykeli,14 yıl sonra çalındı. Heykel, sanatçının eşinin Ali Artun'un önerisini kabul etmesiyle ve onun çalışmalarıyla Pietra Santa'da dökülmüş ve o zamanki Ankara Belediyesi yönetiminin onayıyla Seğmenler Parkı'na dikilmişti. Melih Gökçek döneminde çalınan heykel,Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi'nin girişimiyle ve Mimarlar Odası Ankara şubesinin açtığı kampanya sonucu, Ankara Galeri Nev'de korunan kalıbı üzerinden yeniden döküldü ve açılışının yıldönümünde, 31 Aralık 2017'de yerine kondu.

  Gökçek döneminde çalınmıştı... Başkan açıkladı: Koman heykeli böyle dönmüş

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (04.01.2018-2)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: ANKARA , ilhan koman , Heykel , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı