Gündem Haberleri

  Goethe'nin iskeleti gizlice ilaçlanmış

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki ağustos ayında 250. doğum günü kutlanacak olan Alman edebiyatının devlerinden Johann Wolfgang von Goethe'nin iskeletinin, 1970'te çok gizli bir operasyonla Weimar kentindeki mezarlığından çıkartılıp ilaçlanarak yeniden gömüldüğü ortaya çıktı. Frankfurter Allgemeine Gazetesi'nin dünkü sayısında, eski Doğu Almanya resmi belgelerine dayanarak yaklaşık 30 yıldır karanlıkta kalan gerçekleri duyurdu. ‘‘Johann Wolfgang von Goethe'nin Cesedinin Mezardan Çıkarılması, Kontrolu, Yeniden Gömülmesi’’ adlı belgeye göre, aralarında patolog ve arkeologların bulunduğu yedi Doğu Alman bilim adamı Weimar kentindeki mezarı önce onarmayı planlıyordu. Ancak Goethe'nın cesedinin son derece kötü durumda olduğunu gören bilimadamları hiç olmazsa iskeleti korumak amacıyla harekete geçtiler. Mezardan cesedi çıkartarak et parçalarını ayıklayan bilimadamları, kemikleri yıkayıp ilaçladılar ve üç hafta sonra yeniden gömdüler.

  Weimar'daki Ulusal Goethe Müzesi'nde 30 yıldan beri tozlu raflarda unutulmuş olan belgeye göre, Goethe'nin iskeleti 166.5 santimetre olması yaşarken boyunun muhtemelen 169 santimetre olduğunu gösteriyor. Weimar Klasikleri Kültürel Vakfı, Goethe'ye ilişkin belgeleri doğruladı, ancak içeriği konusunda yorumda bulunmadı.

  Goethe’nin iskeletinin mezarından çıkartılıp ilaçlandığı ve tekrar gömüldüğünün su yüzüne çıkması yazarın 250'nci doğum yıldönümüne ve Weimar'in Avrupa kültür başkenti ilan edilmesine rastgeliyor. Büyük Alman şairi 1749-1832 yıllarında yaşamıştı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı